Zbrodnia Churchilla

Katastrofa w Giblartarze i śmierć gen. W. Sikorskiego do tej pory pomimo wielkich wysiłków historyków polskich (ostatnio T. A. Kisielewskiego) nie doczekała się definitywnego wyjaśnienia, głównie ze względu na brak dostępu do archiwów brytyjskch. i pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych epizodów II wojny światowej, mającym wpływ na ocenę najnowszej historię Polski. Książka Carlosa Thompsona, argentyńskiego aktora i pisarza, opublikowana została w 1968 roku w odpowiedzi na sensacyjne tezy o udziale premiera Wielkiej Brytani w zamachu na premiera rządu RP przedstawione w książce historyka brytyjskiego D. Irvinga Wypadek (1967) i w sztuce zachodnioberlińskiego dramaturga R. Hochhuta Soldaten (Żołnierze), które wywołały wówczas skandal na skalę międzynarodową. Książka Thompsona powstała na zamówienie rodziny sir W. Churchilla, w celu definitywnego odparcia zarzutów. Książkę Thompsona publikujemy dziś po blisko 40 latach jako świadectwo i żródło historyczne, które może nas przybliżyć do wyjaśnienia wszystkich elementów wydarzeń w Giblartarze.

Informacje dodatkowe o Zbrodnia Churchilla:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka