Zlękli się tłumu. Lectio divina do fragmentów Ewangelii według św. Marka

Znakomita propozycja do wykorzystania w medytacji osobistej dla osób świeckich i zakonnych oraz do prowadzenia kręgów biblijnych.

Bezimienny tłum otacza nas wszędzie: w centrach handlowych, na stadionach, miejskich placach i rynkach, w metrze, autobusie, pociągu, na autostradzie, w wirtualnym świecie, w którym możemy być równie anonimowi i samotni jak w prawdziwym.

• Czy można spotkać Jezusa, pozostając w tłumie?

• Jak Jezus odnosi się do tłumu?

• Czy można nieść Ewangelię ludziom żyjącym w tłumie?

• Dlaczego ludzie muszą wyjść przed tłum, by iść za Jezusem?

• Co zrobić, żeby z tłumu przejść do grona uczniów Jezusa?

Kto spotka się z Jezusem, jest wezwany do tego, aby zostawić anonimowość tłumu i stać się Jego prawdziwym uczniem. W tłumie nie jest możliwe nawiązanie szczerego dialogu z Jezusem ani nawet z samym sobą. Trzeba z niego wyjść, co wymaga nawrócenia, dojrzewania, cierpliwości; jest to trudne, ale konieczne.

Autor interpretuje wybrane fragmenty drugiej części Ewangelii według św. Marka (rozdziały 9–15), w których na drodze Jezusa staje tłum, i pokazuje, na czym polega przejście od „bycia tłumem” do „bycia uczniem”.

Ludzie często gromadzili się licznie przy Jezusie. Syn Człowieczy, witany w Jerozolimie jako król i mesjasz, został w końcu wyklęty przez ten sam tłum, który zamiast Niego wolał ocalić Barabasza i na Golgocie usunął się, ustępując miejsca u stóp krzyża nielicznym uczniom. Jak łatwo można dać się zwieść tłumowi? Jak łatwo jest wybrać Barabasza? Dzisiaj dzieje się podobnie: byli terroryści, zabójcy, ludzie związani z mafią są zapraszani do prowadzenia spotkań, są cytowani w książkach, prowadzą swoje działy w dziennikach, miesięcznikach i magazynach! Ale pozostają w tłumie – nie wchodzą na Golgotę, nie uczestniczą w via crucis, a już tym bardziej w chwale poranka zmartwychwstania… Propozycja Jezusa stanowi alternatywę dla pozostających w tłumie.

(fragment wstępu)

Lektura książki ułatwia praktykę lectio divina, czyli codzienną medytację nad słowem Bożym. Pomaga zobaczyć, w jaki sposób my podążamy za Jezusem: w tłumie czy jako uczniowie? \r\n

Informacje dodatkowe o Zlękli się tłumu. Lectio divina do fragmentów Ewangelii według św. Marka:

Wydawnictwo: Homo Dei
Data wydania: 2011-04-07
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-62579-11-2

Kup książkę Zlękli się tłumu. Lectio divina do fragmentów Ewangelii według św. Marka

Zlękli się tłumu. Lectio divina do fragmentów Ewangelii według św. Marka - opinie o książce