Złodziejka głosu

Ocena: 6 (1 głosów)
„Złodziejka głosu” to czwarty z kolei tomik poetycki Kaliny Kowalskiej. Składa się z ponad pięćdziesięciu liryków ułożonych w trzy rozdziały: Epizody, Refreny, Cykle oraz jednego utworu tytułowego, który rozpoczyna tomik. Wiersze rozgrywają się w sferze osobistej lirycznego „ja”. Naznaczone są indywidualną poetycką dykcją, intymną i nieco introwertyczną, ale pozostawiającą czytelnikowi swobodną przestrzeń do rozważań na temat „spraw dotkniętych wierszem”.

Informacje dodatkowe o Złodziejka głosu :

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2016-09-19
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-7900-577-2
Liczba stron: 78

więcej

Kup książkę Złodziejka głosu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Złodziejka głosu - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2016-09-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Nowy, czwarty zbiór wierszy Kaliny Kowalskiej zatytułowany ,,Złodziejka głosu" jest propozycją dla tzw. czytelników wymagających, którzy w poezji nie szukają wyłącznie uniesień emocjonalnych i krasomówstwa, lecz pogłębionej refleksji i rzetelnego warsztatu literackiego. Tomik wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Rozdział pierwszy - ,,Epizody" - zawiera liczne utwory odwołujące się ,,podskórnie" do poezji samej w sobie (m. in. ,,Sedno", ,,Powiedziane", ,,Złota myśl", ,,Wiersz kicz kicz", ,,Myszeńce", ,,Karmazynowy bóg"). Towarzyszą im wiersze mówiące o trudnych relacjach, jakie zachodzą między ludźmi, zarówno w kontekście przeżyć osobistych (,,Bogi odwrotne", ,,Fatum", ,,Morza żółte, szum, kalendarze", ,,Big Bang"), jak i doświadczeń społecznych (,,Krzyk", ,,To wszystko"). W drugim rozdziale - noszącym tytuł ,,Refreny" - dominuje liryka nostalgiczna, dotykająca problemów samotności i przemijania (m. in. ,,Ciebie pełna", ,,Klangor", ,,Crusoe", ,,Słoje drzewne", ,,Tautologie", ,,Grawer"). Znajdują się tu również trzy utwory z imiennymi dedykacjami (,,Raz, dwa, trzy biała pani...", ,,Twój wiersz", ,,Tajemni") oraz wiersze zawierające odniesienia do symboliki biblijnej i religijnej (,,Sza", ,,Apokalipsa", ,,Kołysanka dla Judasza", ,,List stamtąd"). W ostatnim rozdziale Kalina Kowalska umieściła dwa odrębne cykle wierszy. Pierwszy z nich to rodzaj poetyckiego sprawozdania z osobistych spotkań i rozmów z mieszkańcami hospicjum. Poruszające wiersze, które dotykają całej gamy uczuć związanych z cierpieniem i umieraniem. Próbują oswoić pierwotny, ludzki lęk przed śmiercią i przez jej pryzmat ukazać sens życia. Na drugi cykl składa się dziesięć wierszy skierowanych ku poezji Edwarda Stachury. W formie zewnętrznej przypominają liryczną korespondencję poetki i poety. W ujęciu historycznym, rzecz jasna, fikcyjną. W ujęciu literackim - ponadczasową i poetycko frapującą.
Link do opinii
Inne książki autora
Światło
Kalina Kowalska0
Okładka ksiązki - Światło

Poezja współczesna. „Wiersze, które chodzą parami” – w jednym tomiku dwa odmienne typy poetyckiej dykcji – miniatury i korespondujące...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy