Z³oty poci±g i tajemnice skarbów Polski

Ocena: 3 (1 g³osów)

Wiadomo¶ci o skarbach pozostawionych przez nazistów na ziemiach polskich od lat rozpala³y emocje. Dolny ¦l±sk, a zw³aszcza Pogórze Sudeckie, s± miejscem ich rzekomego ukrycia, bo tam fanatycy nazizmu utrzymywali siê do ostatnich dni wojny. Hobby¶ci, podró¿nicy, amatorscy poszukiwacze skarbów eksploruj± te tereny, przede wszystkim okolice Wa³brzycha, Walimia, Gór Sowich. Odnale¼li wiele cennych eksponatów, ale nie dotarli do z³ota nazistów, które w 1945 roku mia³ przewoziæ poci±g z Wroc³awia do Wa³brzycha.

Niezale¿nie od tego, ile jest prawdy w sensacyjnych doniesieniach prasowych, ka¿de znalezisko jest cenne, bo wzbogaca wiedzê o historii ziem, o dziejach II wojny ¶wiatowej, III Rzeszy i jej morderczej rabunkowej polityce.

W ci±gu ostatnich kilku lat poci±gów tak nazywanych szukano w Polsce co najmniej dwukrotnie: pod gór± Sobiesz ko³o Piechowic i miêdzy 61. a 65. kilometrem szlaku kolejowego z Wroc³awia do Wa³brzycha. Mam na my¶li poszukiwania oficjalne. Prawdopodobnie by³o ich wiêcej, poniewa¿ ukrytych z³otych poci±gów mamy w Polsce kilka, mo¿e nawet kilkana¶cie - w ka¿dym razie tyle jest legend. Z³otego poci±gu, który ma byæ ukryty w Wa³brzychu, szuka siê od piêædziesiêciu lat, z tym samym skutkiem i z niezmiennym uporem. Z³ote poci±gi co jaki¶ czas daj± o sobie znaæ, co jaki¶ czas kto¶ odkrywa w sobie duszê odkrywcy i podejmuje poszukiwania. Poci±gu, który ma staæ ukryty w zamaskowanym tunelu w Wa³brzychu, szukano poprzednio w 2003 roku, by³y to poszukiwania na znaczn± skalê, tote¿ tegoroczne przedsiêwziêcie nie jest niczym szczególnym. Niezwyk³y jest olbrzymi rozg³os, jaki zyska³ ten projekt w 2015 roku, i to nie tylko w Polsce. Tak jakby ludzie bardzo potrzebowali tej legendy, jakby by³o w niej co¶, co w³a¶nie dzi¶ jest ludziom szczególnie potrzebne.

Informacje dodatkowe o Z³oty poci±g i tajemnice skarbów Polski:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2015-09-22
Kategoria: Historyczne

wiêcej

Kup ksi±¿kê Z³oty poci±g i tajemnice skarbów Polski

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Z³oty poci±g i tajemnice skarbów Polski - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Mam,

Ka¿dy z nas zapewne pamiêta moment, w którym media zbombardowa³y nas wiadomo¶ci±, ¿e Polak i Niemiec natrafili na "z³oty poci±g" w okolicach Wa³brzycha. Chodzi³o o poci±g, który od wielu lat próbuj± znale¼æ poszukiwacze skarbów ukrytych na terenie Dolnego ¦l±ska. Od tego te¿ rozpoczyna siê relacja autora odno¶nie tych wydarzeñ. Komentuje on i przypomina publiczne wypowiedzi niektórych osób zajmuj±cych siê t± spraw±.

W dalszej czê¶ci ksi±¿ki W³odzimierz Antkowiak opowiada o województwie dolno¶l±skim, wskazuje miejsca, które potencjalnie mog± zawieraæ ukryte skarby. Przytacza ich historiê poruszaj±c temat wojny, zw³aszcza jej ostatnich dni. Przeczytamy tak¿e o innych miejscach na terenie ca³ego kraju, w których mo¿emy odnale¼æ powojenne skarby. Zaznacza przy tym, ¿e skarb nie zawsze oznacza z³oto. Dla archeologów, poszukiwaczy i historyków skarbem jest wszystko to, co przybli¿y ich do ustalenia faktów i prawdziwych wydarzeñ.

Ka¿da sensacyjna informacja i ka¿de znalezisko nale¿y uznawaæ za cenne, bowiem wzbogaca nasz± wiedzê o historii Polski i dziejach II wojny ¶wiatowej. Ksi±¿kê poleciæ mogê osobom, które szukaj± ciekawych miejsc na wycieczkê. Autor opisuje poszukiwania skarbów, podaje dok³adn± lokalizacjê miejscowo¶ci, co jest du¿ym plusem publikacji.

Miêdzy listopadem 1944 a koñcem stycznia 1945 roku z Wroc³awia w kierunku Wa³brzycha mia³ wyruszyæ poci±g, jednak na dworzec w Wa³brzychu nigdy nie dotar³. Mia³ on jakoby zawieraæ z³oto, kosztowno¶ci i dzie³a sztuki zrabowane przez nazistów w Polsce i Zwi±zku Radzieckim czy te¿ tajne archiwa III Rzeszy. Przedmioty te ponoæ mia³y zostaæ wywiezione z Wroc³awia do nieznanej kryjówki, prawdopodobnie w okolicach Gór Sowich lub Karkonoszy. Choæ samo jego istnienie nigdy nie zosta³o potwierdzone, legenda „z³otego poci±gu” sta³a siê inspiracj± dla licznych poszukiwañ.

Latem 2015 roku w polskich mediach wybuch³a bomba. 18 sierpnia 2015 roku cz³onkowie Dolno¶l±skiej Grupy Badawczej – Piotr Koper i Andreas Richter – wskazali w³adzom miasta Wa³brzych przypuszczalne miejsce ukrycia „z³otego poci±gu” oraz przekazali informacje o jego mo¿liwej zawarto¶ci, któr± mia³yby stanowiæ kosztowno¶ci, materia³y wojskowe czy archiwa. W znalezieniu poci±gu mia³a pomóc informacja rzekomo przekazana na ³o¿u ¶mierci przez osobê bior±c± udzia³ w jego ukryciu. Polskê ogarn± sza³. Zreszt± nie tylko Polskê ale i wszystkich, którzy ro¶cili sobie prawo do zrabowanych kosztowno¶ci. Poci±gu jeszcze nie odnaleziono a ju¿ dzielono ³upy. Jak wiemy ostatecznie poci±gu nie odnaleziono.

Ksi±¿ka „Z³oty poci±g” autorstwa W³odzimierza Antkowiaka opisuje historiê tajemniczego „z³otego poci±gu” spod Wa³brzycha ale nie tylko. Opisuje równie¿ inne prawdopodobne miejsca ukrytych przedmiotów w Polsce. Nie zawsze mo¿e to byæ z³oto ale równie¿ archiwa, zdjêcia, ró¿nego rodzaje sprzêt, który s± bezcenne z punktu widzenia historyka. Opisuje równie¿ perypetie zwi±zane z uzyskaniem pozwoleñ na poszukiwania.

Nie wiem sama czego spodziewa³am siê po tej ksi±¿ce. Ale na pewno oczekiwa³a wiêcej ni¿ dosta³am. Czujê siê ni± rozczarowana. Czeka³am mo¿e na jakie¶ konkretne historie, mo¿e nawet teorie spiskowe. A ¿e mieszkam na terenach dawnych Prus Wschodnich to jestem ciekawa takich opowie¶ci. Fakt, znalaz³am kilka informacji, ¿e w pobli¿u mego miasta s± jakie¶ tam miejsca, gdzie rozbi³ siê jaki¶ samolot itp. Jednak trochê ma³o tych informacji. Z drugiej strony mo¿e to byæ wstêp do dalszych poszukiwañ odpowiedniej literatury je¶li kto¶ chce dr±¿yæ temat. Fajnym uzupe³nieniem s± zdjêcia znalezisk.

Czy polecam tê ksi±¿kê. Chyba tylko tym, którzy zaczynaj± przygodê z tego typu literatur±. Dla mnie szczerze mówi±c to by³ stracony czas.

Inne ksi±¿ki autora
Kuku³ka
W³odzimierz Antkowiak0
Ok³adka ksi±zki - Kuku³ka

Wybór opowiadañ W³odzimierza Antkowiaka, poszukiwacza skarbów, eksploratora, odkrywcy, podró¿nika. Opowiadania te, pisane w ró¿nym...

Vamos, Peregrino! Droga do Santiago de Compostela
W³odzimierz Antkowiak 0
Ok³adka ksi±zki - Vamos, Peregrino! Droga do Santiago de Compostela

Najs³awniejszy na ¶wiecie szlak pielgrzymi Camino de Santiago, zwany te¿ Szlakiem Przeznaczenia, zapewnia odpuszczenie wszystkich grzechów, jest wiêc dla...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;