Zwierzyniec słowotwórczo-frazeologiczny

Zwierzyniec słowotwórczo-frazeologiczny zaczął powstawać na wsi w czasie letniego odpoczynku (także od Wierszyków do utrwalania wymowy i pisowni głosek). Rodził się w trakcie zbioru malin z zabawy słowami, które były ,,pod ręką" - nazwami zwierząt. Aby zwierzę mogło się znaleźć w zbiorku, musiało posiadać nazwę pochodzącą od innego wyrazu lub dawać początek nowym słowom jako wynik słowotwórstwa. Potem dołączyły zwierzęta, które ilustrowały zwroty frazeologiczne, podobieństwo słów, aspekty artykulacyjne, logopedyczne i gramatyczne, grę słów, neologizmy czy kolokwializmy. Żadne ze zwierząt nie miało wstępu do zbiorku, jeśli nie umiało zobrazować jakiegoś zagadnienia językowego.

Później rozpoczęła się praca nad grupowaniem zwierząt według gatunków (z jednym wyjątkiem spoza świata zwierząt). Wierszyki zaczęły ze sobą ,,rozmawiać" i ,,żartować". Przy okazji zachęcają, aby ­otworzyć uszy na świat głosek języka polskiego. W ramach spisu treści zwierzęta pogrupowały się bowiem według wszystkich 36 polskich głosek oprócz: [ą], [ę], [y].

Mam nadzieję, że dla miłośników języka polskiego ten zbiorek fraszek o zwierzętach stanie się okazją do zabawy w wyszukiwanie kruczków językowych, dla miłośników biologii - w odcyfrowywanie gatunków, a dla wszystkich czytelników - miłym przerywnikiem w pracy lub pracą poprzez zabawę. Można w nim odkrywać piękno i bogactwo języka, którym posługujemy się na co dzień.

Informacje dodatkowe o Zwierzyniec słowotwórczo-frazeologiczny:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2015-10-03

Kup książkę Zwierzyniec słowotwórczo-frazeologiczny

Zwierzyniec słowotwórczo-frazeologiczny - opinie o książce

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2016-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016 r.,
Sęp się zasępił, bo drugi sęp sępił. (s. 27) Książeczka Moniki Lubiny ,,Zwierzyniec słowotwórczo-frazeologiczny" od razu zaintrygowała mnie tytułem. Czułam, że to coś dla mnie i miałam rację. Jak sama autorka we wstępie przyznała, bohaterowie-zwierzęta zaczęli przychodzić do niej na wsi w czasie letniego odpoczynku. Lecz nie każdy zwierzak otrzymał prawo wstępu do zbioru - musiał zobrazować jakieś zagadnienie językowe, czyli: ? jego nazwa pochodzi od innego słowa, ? ilustruje zwroty frazeologiczne, ? opiera się na podobieństwie słów, ? dotyczy aspektów artykulacyjnych, logopedycznych i gramatycznych, ? opiera się na grze słów, ? ilustruje neologizmy, kolokwializmy. ,,Chrząszcz" Nie chrzęść szczęsny chrząszczu W polskiej trzciny gąszczu. (s. 8) Zwierzyniec to zbiór rymowanek, wierszyków, fraszek o zwierzętach, które ,,rozmawiają" ze sobą i nawet ,,żartują". Zwierzęta zostały pogrupowane, ale zabrakło w zbiorze spisu treści wg rozdziałów i tytułów. Jest za to głoskowy spis treści w formie tabeli. ,,Drób" Do czego to jest podobne, By drób rozmieniał się na drobne. (s. 42) Większość fraszek mi się podobała, jednak zdarzyły się i takie, które były zbiorem kilku rymowanek połączonych ze sobą nazwą zwierzęcia i takie, które do mnie nie przemawiały, na przykład: ,,Pszczoła" Zamawiałam pszczele mleczko - Pszczoła mi tu wciska kit! (s. 9) Książeczka jest wzbogacona ilustracjami, a właściwie szkicami ołówkowymi Piotra Olszówki, które idealnie oddają treść wybranych wierszyków. Ten zbiór zwierząt umieszczony w książkowym ZOO to bardzo dobry materiał dla polonistów do wykorzystania na lekcjach i zajęciach, choćby do omawiania wszelkich zagadnień językowych oraz ćwiczenia wymowy różnych grup głosek. Ale i dla każdego czytelnika, który czytanie połączy z zabawą i nauką, aby odkryć bogactwo i złożoność naszego języka ojczystego.
Avatar użytkownika - Pawel8
Pawel8