Zwyczajny facet

Czasem kopnięcie losu przynosi nam wyzwolenie...

Pozbawiony pracy Wiesiek dowiaduje się od swego kumpla, że jest dobra praca, ale daleko poza domem. Przyjmuje ją z wątpliwościami i nadzieją, zresztą skorzystałby z każdej szansy, byle przerwać poniżający stan pałętania się po domu, bycia utrzymankiem własnej żony.

Silne i prawdziwe męskie przyjaźnie pozwalają mu z humorem i dystansem przeżywać życiowe porażki i uwierzyć, że trzeba iść naprzód i poszukiwać sensu życia, nawet gdy wszystko jest przeciw i ma się ponad pięćdziesiąt lat.

Los bywa szczodry... W jesiennych barwach Mazur oraz w zimowym krajobrazie Finlandii Wiesiek odnajduje nieznane mu dotąd znaczenie miłości - dojrzałej i mądrej - i kobietę, której tak długo szukał. Małgorzata Kalicińska w swej nowej powieści - Zwyczajny facet - w stylu znanym z bestsellerowego Domu nad rozlewiskiem po raz kolejny udowadnia, że miłość może połączyć i uzdrowić pokaleczone osoby i być nadzieją na spełnione życie.

Jesienią też rozkwitają kwiaty...

Napisałam Zwyczajnego faceta, bo tacy istnieją. Nie rzucają się w oczy, są cisi, nie narzekają, cierpliwie znosząc swój los. Dyskretni, a może wstydliwi?Temat przemocy psychicznej dotyczy głównie kobiet, ale i one bywają niebezpieczne,głośne, trudne, "awanturne". Głupota, podłość i inne cechy ludzkie nie posiadają określonej płci. Według mnie (jestem emancypantką) są dobrzy i źli ludzie, a nie anielskie kobiety i wredni faceci. Chyba zauważyłam problem i opisałam go - po prostu. Tak powstają książki. Życzę dobrej lektury!
Małgorzata Kalicińska

Informacje dodatkowe o Zwyczajny facet:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2011-05-02
ISBN: 978-83-7506-779-8

Kup książkę Zwyczajny facet

Zwyczajny facet - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2013-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Zwyczajny Facet. Czyli jaki? Wiesiek i Aśka to małżeństwo idealne - ale czy w ogóle takie istnieją? Mają piękny dom, dwójkę udanych dzieci, dobrą pracę. W tym domu rządzi żona - wszystko i wszyscy muszą być jej stale podporządkowani. Wiesiek jest ciągle na cenzurowanym. Nieustannie poddawany jest wnikliwej krytyce żony. Postanawia wyjechać do Finlandii. Tam spojrzał na swoje małżeństwo z zupełnie innej perspektywy. Z jednej strony można powiedzieć, że jest to facet idealny, kochający pomocny, troskliwy. Ale z drugiej strony to pantoflarz - sam bowiem nazwał się "pierdołą". Ale czy w prawdziwym życiu mężczyźni tacy właśnie nie są? Ja jednak bardzo polubiłam Wieśka, który okazał się fajnym i dobrym facetem. Autorka bardzo dobrze poradziła sobie pisząc książkę o problemach, z którymi borykają się mężczyźni. Warto przeczytać i przekonać się jaki jest ten zwyczajny face, a może wcale nie taki on znowu zwyczajny?
Avatar użytkownika - faraboveclouds
faraboveclouds
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
Po tej książce kobiety otwierają oczy. Małgorzata Kalicińska dokonała rzeczy niemożliwej wcielając się w mężczyznę i przedstawiając męski punkt widzenia. Po polemice z płcią przeciwną okazuje się, że przestawiła ten sposób widzenia bez żadnej ujmy ani specjalnego dodatku. Dla mnie kategoria nie tylko MUST READ, ale i MUST HAVE. Rzadko kiedy zdarza się żeby podczas czytania mówić do siebie w myślach - tak rzeczywiście jest i tak rzeczywiście jest to odbierane. Kłaniam się nisko przed Panią Kalicińską.
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-11-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
Małgorzata Kalicińska to polska powieściopisarka urodzona w 1956 roku. Spod jej pióra wyszło wiele poczytnych książek z serii lekkie i przyjemne w czytaniu. Sięgając po "Zwyczajnego faceta" nie wiedziałam,czego się mam spodziewać, bo jakie cechy posiada tytułowy jegomość? Czy zwyczajny facet, to taki, który po pracy idzie z kumplami na piwo,a żonę trzyma twardą ręką? Czy może taki, który po pracy wraca do domu, gdzie pielęgnuje szczęście rodzinne? Kim jest tytułowy facet? To Wiesiek, 50-letni inżynier, pracownik fińskiej stoczni. Wieloletni mąż Joanny, cierpiącej najprawdopodobniej na jakąś chorobę psychiczną oraz dwójki dorosłych już dzieci: Kasi i Tomka. Jego życie, przed emigracją wyglądało nieciekawie. Ciężko pracował, zarabiał na dom i zachcianki żony i tak naprawdę był okropnym pantoflarzem. W imię poczucia obowiązku? miłości? znosił humory Joanny. Pod jej wpływem zerwał kontakty z kolegami, musiał znosić wizyty jej przyjaciółek i bardzo się pilnować. Dlaczego? Ponieważ nieopatrznie powiedziane słowo, nie taki gest wywoływały w domu istne piekło. Ukochana Wieśka potrafiła wypominać mu "grzeszki" sprzed dwudziestu lat, a co dziwniejsze na drugi dzień nie pamiętała nawet o kłótni. Dopiero emigracja otworzyła mu oczy. To tu poznał inne życie, życie, które znał z rodzinnego domu. Dni bez kłótni, wrzasków, oskarżeń uzmysłowiły mu, co tak naprawdę tracił przez te wszystkie lata. Znajomi z pracy, a przede wszystkim wieczny singiel Karol pokazali mu, że dobrze jest czasami spędzić wieczór z przyjaciółmi. To tu w końcu dojrzał do decyzji o rozwodzie. Małgorzata Kalicińska pokazała, że rodzina patologiczna, to nie tylko taka, w której jest smród, brud, ubóstwo, byle tylko była wódka. Rodzina patologiczna, to również taka, w której na pozór wszystko jest dobrze: dzieci zadbane, piękny dom, samochód, dobra praca, ale relacje międzyludzkie są chore. Taki dom nie może być wzorem dla dzieci, które często są nieprzystosowane społecznie. Zresztą o tym, w rozmowie z ojcem, mówią Kasia i Tomek. Książka nie porywa akcją. Jest to raczej spowiedź z nieudanego małżeństwa. Główny bohater jest nieporadnym życiowo pierdołą (takie określenie pada wielokrotnie w tekście). Chociaż z drugiej strony może to cecha charakterystyczna osób,których związki określa się mianem "toksyczne"? Osób, wobec których stosowano przemoc fizyczną bądź psychiczną? "Zwyczajny facet",jak większość czytadeł kobiecych, to lektura na jeden wieczór. Polecam ją osobom, które szukają lekkiej rozrywki oraz takim, które muszą najpierw coś poznać, żeby ocenić.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2012-06-02, Ocena: 4, Przeczytałam,
Czy trudno zrozumieć mężczyznę? Szanse takie same, jak na zrozumienie kobiety. Wartościowa lektura.
Avatar użytkownika - bwasilkowska
bwasilkowska
Przeczytane:2023-07-11, Ocena: 3, Przeczytałam,

Z twórczością pani Kalicińskiej zetknęłam się (jak chyba większość czytelniczek) gdy w moje ręce trafiła trylogia "Domu nad rozlewiskiem". Muszę przyznać, że bardzo miło spędziłam czas w towarzystwie tych powieści. Dlatego też z dużymi nadziejami sięgnęłam po "Zwyczajnego faceta", który.. niestety troszkę mnie rozczarował.
"Zwyczajny facet"... zwyczajny facet to Wiesiek - mężczyzna w średnim wieku, ojciec dwójki niezwykle dojrzałych i budzących sympatię nastoletnich dzieci oraz mąż... Mąż Joanny.. która w oczach Wieśka jest prawdziwą wiedźmą i heterą, wpadającą w furię bez najmniejszego powodu. Pomimo znacznej różnicy temperamentów, niedopasowania charakterów, małżeństwu udaje się przetrwać ze sobą kilkanaście lat. Zdaniem Wieśka to tylko jego zasługa gdyż dla świętego spokoju zaciska zęby i z niezwykłą cierpliwością znosi wybuchy złości i fochy Joanny. Utrata pracy w stoczni jest dla mężczyzny prawdziwym wstrząsem ale jednocześnie szansą na zmianę swojego życia, na ucieczkę od toksycznej żony. Wiesiek wyjeżdża do Finlandii by przyjąć zaproponowaną mu ofertę pracy. Oddalenie od żony i domu pozwala mu spojrzeć z dystansem na swój związek i dotychczasowe życie. Początkowo jest pełen nadziei na to, że rozłąka zmieni Joannę, jednak każdy kolejny powrót do domu uświadamia mu, że to małżeństwo nie ma sensu. Z czasem w życiu mężczyzny pojawiają się inne kobiety i nadzieja na miłość i szczęśliwe życie.
Powieść czyta się dobrze i lekko. Język jest bardzo plastyczny a postaci wyraziste. Jednak stworzony przez panią Kalicińską główny bohater, drażnił mnie swoją bezradnością, brakiem kontroli nad własnym życiem i ciapowatym charakterem. Książka pisana przez kobietę z punktu widzenia mężczyzny nie przekonała mnie :P

Avatar użytkownika - mrowcia
mrowcia
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 26, Mam,
Historia pana około 50-tki. Jego ukochana żona i matka dwójki jego dzieci, po wielu latach małżeństwa jest już zupełnie inną kobietą, obcą, surową. Ten zwyczajny facet nie pragnie wiele. Chce normalnego domu i pracy. A tej nie ma. Były pracownik stoczni nie potrafi się odnaleźć na rynku pracy. Wyjeżdża, gdyż już nie jest w stanie być na utrzymaniu swojej żony. Na jego drodze pojawia się możliwość wyjazdu do pracy za granicę. Tam odzyskuje swoją godność, zyskuje wiernych przyjaciół i ma pracę w stoczni, którą kocha. Jest ceniony, a tego bardzo mu brakowało. Małżeństwo nie ma szans na przetrwanie. Krótko streściłabym to tak: Droga zwyczajnego faceta do szczęścia. Oceniłam książkę na 3, ponieważ nie czytałam jej z wielką przyjemnością. Książka na raz. Drugi raz bym po nią nie sięgnęła po latach. Ale po przeczytaniu miałam wrażenie, że nie doceniam swojego faceta tak jak na to zasługuje i co nieco się tu zmieniło w moim myśleniu.
Avatar użytkownika - KKS
Przeczytane:2016-04-12, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Dom nad rozlewiskiem. Audiobook
Małgorzata Kalicińska0
Okładka ksiązki - Dom nad rozlewiskiem. Audiobook

Kiedy Małgorzata, bohaterka powieści, będąca w wieku uznawanym teraz za mało „kreatywny” (40+), traci świetną pracę w agencji reklamowej, wali...

Listy pisane atramentem czyli rok z życia wdowca
Małgorzata Kalicińska0
Okładka ksiązki - Listy pisane atramentem czyli rok z życia wdowca

Stefan od kilku lat jest na emeryturze. Zaradny, lubiący pracę w warsztacie, cały czas otwarty na zmieniający się świat. Planowali z żoną wspólną...