63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki

«poprzedni     następny»
2016-03-10 21:27:49
news - 63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki

Już wkrótce Biblioteka Narodowa opublikuje raport z przygotowywanego co dwa lata badania dotyczącego czytelnictwa wśród Polaków. Niestety, nie będą to dane krzepiące. Jak powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji kultury Maciej Dydo z Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN, 63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. To więcej niż dwa lata temu, kiedy brak styczności z książką deklarowało 58,3% badanych. Poprzednie wyniki badań czytelnictwa zaprezentowaliśmy tutaj - KLIK! 


Wstępne wyniki badania szokują szczególnie w kontekście sondażu, jaki w 2014 roku przeprowadził dla Biblioteki Narodowej TNS. Wówczas 41,7% badanych oświadczyło, że w 2014 roku przeczytało przynajmniej jedną książkę. Przeczytajcie artykuł poświęcony sondażowi. 

 

By zapobiec dalszemu pogorszeniu i tak dramatycznej sytuacji, uchwalony został Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020. Ma on - według Macieja Dydy - zapewnić dostęp do książek wszystkim Polakom. Pewną rewolucją w programie jest to, że w jego realizację zaangażowany będzie nie tylko - jak dotychczas - resort kultury, ale także Ministerstwo Edukacji Narodowej. Imponujące są także środki, jakie zostaną przeznaczone na realizację programu: będzie to 669 mln zł. 435 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa, 234 mln zł zostaną zainwestowane ze środków samorządowych

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa uwzględnia trzy priorytety. W ramach pierwszego z nich na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych przeznaczono 27 mln zł. W kwietniu zostanie uruchomiony nabór - biblioteki publiczne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie zakupów nowości, a za realizację zadań w obrębie tego priorytetu odpowiadać będzie Biblioteka Narodowa.

 

Drugi priorytet, za który odpowada Instytut Książki, stanowi kontynuację działań MKiDN w zakresie inwestycji w infrastrukturę bibliotek. W tym roku 30 mln zł przeznaczonych zostanie właśnie na remonty i zakup sprzętu. Nabór w obrębie priorytetu już zakończono, wpłynęło 259 aplikacji i obecnie trwa ich ocena.

 

Ostatnia część programu realizowana będzie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na wspieranie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży przez zakup nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych przeznaczonych zostanie w tym roku 30 mln zł, a w ciągu pięciu lat trwania programu - 150 mln zł. MEN właśnie przystępuje do ogłoszenia naboru do tego programu. 

 

Pełen raport Biblioteki Narodowej zostanie opublikowany już wkrótce. 

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Czytanie sprawia mi przyjemność. Zdarza się ,że są książki , które nie trafiają w moją tematykę. Lubie kiedy książka jest w dobrej cenie lub trafiona w mój temat. To jest dla czytelnika wspaniały moment.
2016-03-15 00:22:15
blackolszi Linia koment Szczerze mówiąc (nawiązując do wypowiedzi emilly26) to nie kwestia cen książek, bo mnie również nie stać na szalone, książkowe zakupy, tego co chciałabym przeczytać (jednak można znaleźć naprawdę genialne wyprzedaże, z których sama często korzystam i kupuję po 4-5 książek w cenie jednej), a jednak czytam i no moim zdaniem niemało. Problem wybiórczych czy ubogich zasobów bibliotecznych to też nie jest problem nie do przeskoczenia. Fakt, brak jakiejś książki, którą koniecznie chcemy przeczytać, jest wręcz irytujący, ale na pewno nie sprawia, że nie czytamy w ogóle. Ludzie, którzy stanowią ten ogrom nieczytających, nie zastanawiają się nawet nad kwestią ceny czy dostępności książki, bo po prostu za przeproszeniem mają to gdzieś. Pierwszym z brzegu przykładem jest mój brat, który ostatnią książkę przeczytał być może w technikum (a i do tego mam wątpliwości, bo wydaje mi się, że lektury skończył czytać w gimnazjum) i którego w żaden sposób nie interesuje, czy jakaś książka (nawet z tematyki, która go interesuje) kosztuje 5, 20, czy 50zł albo czy może ją wypożyczyć. Smutne, ale prawdziwe... No ale żeby nie kończyć tak przygnębiająco - na szczęście jesteśmy My! My, którzy czytamy za tych wszystkich ignorantów i wyrabiamy za nich normę, a przecież każdy przyzna, że to czysta przyjemność :)
2016-03-14 17:21:42
emilly26 Linia koment Niestety takie wyniki są przerażające. Moim zdaniem książki powinny być tańsze, aby przyciągnąć potencjalnego czytelnika. Brakuje w książek biograficznych za mało egzemplarzy jest. Poza tym ogólnie wyposażone są dobrze. Brakuje literatury rosyjskiej , a szkoda. Smutne są statystyki wśród osób nieczytających.
2016-03-14 00:38:57
pokooj36 Linia koment Widziałam wyniki i jestem w szoku - 37% jedynie czyta. OK, przerażało mnie, że czyta mniej więcej połowa, ale spadliśmy do mniej więcej 1/3. Wiem, my tu czytamy, podejmujemy wyzwania: 26, 52 czy więcej książek rocznie. Ale gdyby nie takie akcje, wyniki byłyby jeszcze gorsze.
2016-03-13 22:49:00
Luxfan Linia koment Smutna wiadomość...
2016-03-11 22:01:48
martucha180 Linia koment Ale za to inni czytają po 150 w roku
2016-03-11 09:08:13
dayna15 Linia koment masakra
2016-03-10 21:33:37
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów