Jolanta Kwiatkowska: To się w pale nie mieści!

«poprzedni     następny»
2013-08-07 09:46:53
news - Jolanta Kwiatkowska: To się w pale nie mieści!

Jestem na Mazurach. Myślę tylko o rybach i grzybach. Przed pójściem do lasu „wchodzę” w Internet. 

 

- To niemożliwe! – krzyczę zszokowana. 

- Co? – pyta mój, podchodząc. 

 

Czyta. Po chwili z zażenowaniem dodaje:

- Goryczak żółciowy. Sama gorycz.     

 

Chwilę patrzymy na siebie. Milczymy, bo oboje wiemy, że to grzyb niejadalny ze względu na bardzo gorzki smak. Gorzko, coraz bardziej gorzko. Fakt, „grzyb” z rodziny borowikowatych. Co z tego, że nie jest trujący śmiertelnie, gdy nawet niewielki fragment (jedno słowo) goryczaka żółciowego skutecznie psuje smak nawet najlepszej potrawy. Czuję, że żółć mnie zalewa. Gorycz już wszystkim, czym może, wylewa się z nas. Nieobeznani mogą łatwo pomylić goryczaka żółciowego z borowikem szlachetnym. Ale specjaliści od „grzybów”? Czyżby epidemia „pomroczności sprzedawalnej”? 

 

Musiałam się uspokoić, jednak smak żółci czuję nadal. Nie jestem pruderyjna. Nie jestem też ZGORZKNIAŁA (może dlatego, że nie mam – jak bohaterka owego „grzyba” - 30 lat). Przeraża mnie myśl, że żebym mogła skomentować wydanie nowego bestsellera, muszę użyć takich słów, by konweniowały z tytułem: „To się w pale nie mieści!!!” 

 

Bardziej przeraża mnie myśl, że tytuł ten będzie z lubością i obleśnym uśmieszkiem wypowiadany przez… i przez… w tym, niestety, również młodzież. Już widzę zadowolone miny rodziców, dziadków czy opiekunów, gdy w księgarni, na kiermaszu czy na targach książki sześcio-siedmiolatek przesylabizuje na głos tytuł: „Zgorzkniała p****”. 

 

Jolanta Kwiatkowska

 

Jolanta Kwiatkowska opublikowała już siedem powieści. Większość z nich - w tym szczególnie Przewrotność dobra oraz Ja i oni. Pół żartem, pół serio - została bardzo wysoko oceniona przez recenzentów i czytelników, książki Kwiatkowskiej zdobywały również nagrody w plebiscytach organizowanych przez redakcję serwisu Granice.pl Jolanta Kwiatkowska bloguje na www.jolantakwiatkowska.pl 

Opinia
Treści
magdalenardo Linia koment Nic z tego nie zrozumiałam...
2013-08-13 00:24:33
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów