Najlepsze książki historyczne pierwszej połowy 2016 roku!

«poprzedni     następny»
2016-07-06 13:38:22

Wakacje sprzyjają lekturze. Plażowanie, długie podróże w miejsca wypoczynku, czy po prostu chwila oddechu od pracy to idealne momenty, żeby sięgnąć po dobrą historyczną książkę. Ale jaką? Na to pytanie odpowiada plebiscyt „Historia Zebrana”.

 

Konkurs i plebiscyt „Historia Zebrana” organizują wspólnie portale Histmag.org i Granice.pl. W tej edycji plebiscytu o tytuł najlepszej książki historycznej I półrocza 2016 r. oddano blisko 3 tys. głosów. 

 

Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek. 

 

 

Kategoria: W rolach głównych

 

W tej kategorii rywalizują publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

 

wawa

Jurorzy zdecydowali się wyróżnić publikację: Warszawa skamandrytów Lidii Sadkowskiej-Mokkas, wydaną przez Bellonę. – Bogata baza źródłowa poszerzona o wywiady radiowe pozwala na dokładne przedstawienie związków Skamandrytów z Warszawą. Praca pokazuje nie tylko historię samej grupy Skamander i jej członków, ale przedstawia międzywojenny obraz stolicy. Wielkim atutem jest także wydanie, w którym oprócz samego tekstu znajdziemy kalendarium wydarzeń związanych z historią Skamandrytów, a także swoisty leksykon "najważniejszych skamandryckich miejsc", który przedstawia i opisuje najważniejsze punkty na artystycznej mapie miasta w XX-leciu międzywojennym – opowiada o zwycięskiej publikacji redaktor Maciej Zaremba z portalu Histmag.org.

 

dziennikGłosowanie internautów w tej kategorii wygrała książka: Dziennik ks. Franza Pawlara, przetłumaczona i opatrzona komentarzem przez Leszka Jodlińskiego, a wydana przez Silesia Progress. – Ta pozycja zasługuje na nagrodę, ponieważ przedstawia zapis naocznego świadka tragicznych wydarzeń, przemilczanych w szkołach oraz przez główny nurt historyczny, a dotyczy jednak największej mniejszości etnicznej w Polsce - Ślązaków. Ta książka pokazuje że historia nigdy nie jest oczywista. – wyjaśniał dokonany wybór jeden z głosujących internautów, Mateusz Pawełczyk.

 

 

Kategoria: Okiem badacza

 

To kategoria dla książek historycznych, wyposażonych w aparat naukowy, przeznaczonych przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

 

wyrokZdecydowana większość jurorów była zgodna, przyznając laur zwycięstwa w tej kategorii książce Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji Andrzeja Leona Sowy (Wydawnictwo Literackie). – We współczesnej Polsce nie dyskutuje się nad sensem Powstania. Komentarze i polemiki prasowe, które zamieszczają przeważnie albo byli uczestnicy walk lub publicyści, nie są w stanie zastąpić poważnej debaty historycznej dotyczącej sensu Powstania i tego, kto był jego faktycznym zwycięzcą. Próby tego typu dyskusji giną w morzu insurekcyjnych głosów. Wśród młodych ludzi coraz częściej ugruntowuje się obraz kolejnego "moralnego zwycięstwa". Widok zrujnowanej i zdziesiątkowanej demograficznie Stolicy jakoś ulatuje z tej dysputy. Dobrze się więc stało, że krakowski historyk prof. Andrzej Sowa wydał książkę tak wysoko stawiającą poprzeczkę debaty. Mam nadzieję, że wywoła polemiki i debaty. W pełni na to zasługuje, jest dobrze udokumentowana, oparta na źródłach drukowanych jak i licznej literaturze przedmiotu. Co jest jednak najważniejsze, zawiera bardzo dużo tez stawianych przez Autora, m.in. polityki Stalina względem powstania. – uzasadnia wybór Jury dr hab. Jarosław Kłaczkow, wykładowca UMK w Toruniu.

 

poczatkiZ kolei głosujący internauci postawili na książkę Tajemnice początków państwa polskiego 966 Roberta F. Barkowskiego, wydaną przez Bellonę. – Z książki dowiemy się m.in. co istniało przed państwem Mieszka I. Jak Polanie zbudowali swoje grody, skąd mieli na to środki, w jaki sposób podbili sąsiadów. Przyjrzymy się jak doszło do chrztu Mieszka i wejścia Piastów w krąg cywilizacji łacińskiej. Zobaczymy jaki obraz państwa wyłania się z przekazów z epoki, jak wyglądała chrystianizacja i ewangelizacja Polaków, co się właściwie wydarzyło się w Gnieźnie w 1000 r. Na dręczące nas pytania, wątpliwości oraz kłamstwa i mity w historii początków państwa polskiego Robert F. Barkowski odpowie w przystępnej formie nawet dla laika. Warto zajrzeć i skonfrontować swoją wiedzę. – uzasadniał swój wybór Dariusz Wierzański, głosujący w plebiscycie.

 

 

Kategoria: Historia niebanalna

 

Tu rywalizowały książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

 

drogaZa najlepszą książkę w tej kategorii jurorzy uznali publikację: Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu, wydaną przez Ośrodek Karta. – Polacy niewiele wiedzą o Norwegii – kojarzą fiordy, ropę naftową, dobrobyt i to, że Niemcy podbili ten skandynawski kraj w 1940 roku. Lektura Drogi na północ pokazuje, że XX-wieczna historia tego państwa jest fascynująca i ważna, dotyka problemów takich jak budowa państwowości, drugowojenna kolaboracja czy tworzenie podstaw współczesnego państwa dobrobytu. To jedna z najbardziej nowatorskich książek ostatnich lat. – wyjaśnia wybór jury redaktor naczelny Histmag.org Tomasz Leszkowicz.

 

kresyInternauci głosujący w plebiscycie wyróżnili publikację ”Polityki”, zatytułowaną: Kresy Rzeczpospolitej. Wielki mit Polaków. – Historia Kresów nie jest jednowymiarowa i płaska. Jej koloryt, różnorodność i skomplikowanie w świetny i przystępny sposób przedstawia niniejsza pozycja. Samo wydanie zaś jest kolorowe, bardzo dobrze zredagowane, a zapoznawanie się z nim to czysta przyjemność. – wyjaśnia fenomen zwycięskiej publikacji Maciej Zaremba z Histmag.org.

 

- Bardzo cieszymy się z tego, że nasz plebiscyt przyciąga szerokie grono zainteresowanych – mówi Michał Świgoń z portalu Histmag.org. - Kolejna edycja przedsięwzięcia, która pozwoli wyłonić najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2016 roku, wystartuje w grudniu. Zwycięskie publikacje z obu edycji zmierzą się w zmaganiach o zaszczytny tytuł najlepszej książki historycznej 2016 roku!  

 

Warto odwiedzić strony Historii Zebranej, żeby zapoznać się bliżej z książkami wyróżnionymi przez internautów i naszych jurorów. To może być ważna inspiracja przy wyborze ciekawej lektury na czas urlopu. – podkreśla Sławomir Krempa z portalu Granice.pl.

 

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” jest od 2011 roku realizowany wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz serwisu Granice.pl. Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. 

 

Więcej informacji o przedsięwzięciu i nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Historia warta poczytania i zapoznania się z nią.
2016-07-06 20:15:36
martucha180 Linia koment O Kresach chciałabym poczytać...
2016-07-06 15:52:34
dayna15 Linia koment :)
2016-07-06 13:45:35
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów