Oto najlepsze książki historyczne I połowy 2015 roku!

«poprzedni     następny»
2015-06-26 10:52:18
news - Oto najlepsze książki historyczne I połowy 2015 roku!

Jaką historyczną lekturę zabrać do plecaka na wakacje? Co czytać w czasie długich wakacyjnych podróży lub na plaży? W odpowiedzi na te pytania może pomóc czytelnikom plebiscyt „Historia Zebrana”, organizowany przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl. Internauci i eksperci wybrali właśnie najlepsze książki historyczne pierwszej połowy 2015 roku. 

 

Najlepszymi książkami historycznymi I półrocza 2015 r. okazały się zdaniem Internautów książki: Okruchy tamtych dni. Powstanie Warszawskie na Powiślu 1 sierpnia - 6 września 1944. Pamiętnik Stanisława Jarzyny (kategoria „w rolach głównych” - biografie i wspomnienia), Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945 Richarda Hargreavesa („okiem badacza” - książki naukowe i popularnonaukowe) oraz Lwów. Dzieje miasta autorstwa Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego  („historia niebanalna” - książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy). Natomiast eksperci wskazali na publikacje: Zawadiaka. Dzienniki frontowe Jerzego Konrada Maciejewskiego (kategoria „w rolach głównych”), Święte szaleństwo. Romantycy, patrioci, rewolucjoniści 1776-1871 Adama Zamoyskiego („okiem badacza”), oraz Trzysta tysięcy gitar nam gra Dariusza Michalskiego („historia niebanalna”).

 

W tej edycji plebiscytu o tytuł najlepszej książki historycznej I półrocza 2015 r. walczyło 35 publikacji. Spośród nich najlepsze wybierali internauci w powszechnym głosowaniu, w którym oddano aż półtora tysiąca głosów oraz jurorzy: redaktorzy obydwu serwisów, publicyści historyczni, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek – tłumaczy Michał Świgoń z portalu Histmag.org

 

Teraz w kalendarzu konkursu czas na przerwę na lekturę, ale to nie koniec emocji w tym roku! Najważniejsze rozstrzygnięcie jeszcze przed nami. Kolejna edycja plebiscytu, która pozwoli wyłonić najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2015 roku, wystartuje jesienią. Zwycięskie publikacje z obu edycji zmierzą się w zmaganiach o zaszczytny tytuł najlepszej książki historycznej 2015 roku! – podkreśla Sławomir Krempa z portalu Granice.pl. –  W tym czasie warto odwiedzić strony Historii Zebranej, żeby zapoznać się bliżej z książkami wyróżnionymi przez internautów i naszych jurorów. To może być ważna inspiracja przy wyborze ciekawej lektury na czas urlopu.

 

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” jest od 2011 roku realizowany wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl. Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. 

 

Więcej informacji o przedsięwzięciu i nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.

 

Opinia
Treści
mrukmruk Linia koment to prawda bardzo dobry wybór, ja też mogę polecić książkę Patryka Pleskota Zabić. Mordy polityczne PRL. Na mnie zrobiła bardzo duże wrażenie.
2016-02-20 16:55:34
dayna15 Linia koment dobry wybór
2015-06-26 10:57:26
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów