"Spożywcze" portrety pisarzy

«poprzedni     następny»
2016-02-18 17:49:16
news - "Spożywcze" portrety pisarzy

Norweski miłośnik literatury wpadł na pomysł stworzenia „kulinarnych portretów” 100 autorów. I tak na jego wystawie - oraz w książce - możemy obejrzeć Pestojewskiego (portret Dostojewskiego wykonany z pesto), Duckensa („kaczy” portret Dickensa) czy Doris Dressing („dressingowa” Doris Lessing).

 

W Polsce mamy wizerunki Matki Boskiej ukazujące się na szybach, w Stanach Zjednoczonych ludzie dostrzegają Jezusa na wypieczonych tostach, ale prawdziwego objawienia doznał Christian Kjelstrup, gdy zobaczył twarz portugalskiego autora, Fernando Pessoi, w kiełbasie! Postanowił wtedy stworzyć portrety najbardziej znanych pisarzy, korzystając ze składników, które stanowić będą grę słów nawiązującą do ich nazwisk. Zebrał je wszystkie w wydanej przez siebie książce - „Uroens Kokebok” („Książka kucharska niepokoju”), która nawiązuje tytułem do Księgi Niepokoju Fernando Pessoi. Od jej premiery w grudniu publikacja sprzedała się już w ponad 2000 egzemplarzy. 

szpinak

Gdy stworzył pierwszy portret, Kjelstrup zamieścił go na Facebooku. 

 

- Tak naprawdę niczego wtedy nie oczekiwałem - mówi w rozmowie z „Guardianem” - ale odzew był niesamowity. Zacząłem więc zamieszczać kolejne portrety w każdy piątek i w październiku odkryłem, że mogłyby one stanowić materiał na książkę.

 

Pomysł był prosty - portrety mogły być wykonane wyłącznie ze składników, które rymują się - lub choćby lekko przypominają nazwiska pisarzy. I tak obok wspomnianych wcześniej twórców pojawili się Honning Makrell, stworzony z miodu i makreli, James Juice (z soku) czy Lew Toastoy (z tostów). Ale są też nawiązania do twórców żyjących - jeden z nich nawet użył wykonanego przez Kjelstrupa portretu jako zdjęcia profilowego na Facebooku. 

 

Wydanie książki, którą Kjelstrup opublikował pod pseudonimem Christian Ketsjup (Ketchup - przyp red.) stało się w Norwegii niemałą sensacją. A nie jest to pierwsze nietypowe przedsięwzięcie Kjelstrupa - dwa lata temu wynajął na tydzień opuszczony sklep i otworzył w nim „Księgarnię Niepokoju”, sprzedając w niej wyłącznie… ”Księgę Niepokoju”. Ale twórca twierdzi, że nie planuje już więcej tworzyć sztuki z produktów spożywczych. - To byłoby szalone! - mówi. - A ja przecież jestem ojcem!”  

 

A wy potrafilibyście rozpoznać zaprezentowanych poniżej pisarzy?  

 


Agatha Christie


Swietłana Aleksijewicz


 tove

Tove Jansson

fiodor

J.D. Salinger

 

Więcej zdjęć znajdziecie w profilu autora na Facebooku: https://www.facebook.com/uroens.bokhandel

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Portrety wykonane są prestiżowo, ale podobieństwo pisarzy jest uderzające.
2016-02-21 11:47:55
martucha180 Linia koment Jeść czy podziwiać? oto jest pytanie ;)
2016-02-20 14:31:28
dayna15 Linia koment robi wrażenie :)
2016-02-19 07:35:56
agatrzes Linia koment Genialne :)
2016-02-18 21:16:34
ksiazkomania Linia koment świetne prace!
2016-02-18 18:08:03
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów