Znaleziono egzemplarz "Pierwszego Folio" Szekspira

«poprzedni     następny»
2016-04-07 15:26:39
news - Znaleziono egzemplarz "Pierwszego Folio" Szekspira

Kopia Pierwszego Folio Szekspira - książki zawierającej 36 dramatów, wydanej 7 lat po śmierci twórcy - została niedawno odnaleziona w okazałym domu w Szkocji. 

 

Autentyczność książki, która spoczywała w bibliotece Mount Stuart House na wyspie Bute przez ponad 100 lat, została właśnie potwierdzona przez naukowców.

 

Wydane w 1623 roku Pierwsze Folio zawiera większość dramatów Szekspira i gdyby nie to wydanie, nie znalibyśmy dziś nawet połowy z nich - z Makbetem na czele. Nie znalibyśmy też słynnego portretu Szekspira, wykonanego przez Martina Droeshouta. Na świecie znaleźć można zaledwie 234 egzemplarze Pierwszego Folio, a odnalezienie kolejnej kopii zawsze stanowi wielkie wydarzenie w świecie literatury.  

 

Kopia, którą odnaleziono w Mount Stuart House należała do Isaaca Reeda, znanego redaktora, który żył i pracował w Londynie w XVIII wieku. List pozostawiony przez Reeda wyjaśnia, że nabył on Folio w 1786 roku, a sprzedano ją po śmierci redaktora niejakiemu JW za… 38 funtów! (Dziś warta jest co najmniej 3,5 miliona funtów). O późniejszych losach książki - do momentu jej odnalezienia - nie wiadomo zbyt wiele. Egzemplarz Reeda nie figuruje w spisie dostępnych egzemplarzy, sporządzonych przez Sidney’a Lee w 1906 roku. Prawdopodobnie do biblioteki Mount Stuart House książka trafiła jeszcze przed 1896 rokiem. 

 

Wyjątkowość znalezionego właśnie egzemplarza polega na tym, że składa się on z trzech części z wieloma czystymi stronami, na których miały znaleźć się ilustracje.  Książkę obejrzeć będzie można w Mount Stuart House. 

 

Przypomnijmy, że na świecie trwa właśnie Rok Szekspirowski w związku z przypadającą na 23 kwietnia 400 rocznicą śmierci dramaturga. Z tej okazji brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów literackich jest kolekcja współczesnych powieści, które zostaną wydane w kilkunastu językach na całym świecie. W Polsce książki ukazują się pod szyldem Projekt SZEKSPIR nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. W księgarniach dostępna jest już Zimowa opowieść według Jeanette Winterson, a 13 kwietnia będzie miała miejsce premiera Kupca weneckiego według Howarda Jacobsona. 

Opinia
Treści
blackolszi Linia koment też bym chciała mieć takie cudo :O
2016-04-10 15:05:05
emilly26 Linia koment Dla fanów dzieł Szekspira to jest doskonała wiadomość.
2016-04-08 19:47:32
martucha180 Linia koment Strychy kryją wiele tajemnic. A to odkrycie... aż niewiarygodne!
2016-04-08 12:23:00
Nektrus Linia koment jest moc :D ide na strych szukać
2016-04-08 11:20:12
azetka79 Linia koment sssssuuuuppppeeeeerrrrr
2016-04-08 09:25:14
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów