„Gangsterzy” Klasa Östergrena w wydawnictwie DodoEditor

«poprzedni     następny»
2011-11-02 09:37:11
news - „Gangsterzy” Klasa  Östergrena w wydawnictwie DodoEditor

Powieść Gentlemani z roku 1980 była przełomem w karierze Klasa Östergrena. Jego nowa książka, Gangsterzy, rozpoczyna się w momencie, w którym skończyli się Gentlemani. Klucząc i zaskakując, opowiada o samooszukiwaniu, które jednoczy i rozdziela dwie osoby, o brzemiennym w skutki spotkaniu w Wiedniu i miejscu znajdującym się w cieniu radiowym, z dala od sieci 3G i przewodów elektrycznych, o nielegalnym handlu bronią i o róży zwanej kwiatem zła.Fabuła prowadzi nas od końca lat 70. aż do czasów współczesnych, do rzeczywistości panującej dwadzieścia pięć lat później, kiedy patrzący z dystansu narrator dostrzega, co się tak naprawdę wydarzyło. W ten sposób dopełniają się dwie historie o niemożliwych ludziach, niemożliwej miłości i niemożliwej prawdzie.Klas Östergren otrzymał za swoje pisarstwo Wielką Nagrodę fundacji Samfundet De Nio. Był również nominowany między innymi do nagrody Augustpriset w roku 2005, za Gangsterów — tę genialnie zbudowaną powieść.


Książka Gentlemani, powieść – maszynopis narratora, została wydana w awangardowej formie: pozorny brak okładki oraz grzbietu ułatwia zagłębienie w mroczny świat  opisywany przez pamiętnikarza Östergrena. Tom drugi Gangsterzy - maszynopis ukrywany przez narratora, jest wydany w podobnej konwencji."To jest całkiem inna powieść. Odczarowana, ciężka, tak podstępnie odstręczająca (w tym dobrym, świadomym znaczeniu słowa), jak uwodzicielska w najlepszym chłopackim stylu była pierwsza."


Anna Marchewka"Gangsterzy to książka, w której wszystko zostaje odwrócone do góry nogami. Rzadko się zdarza, żeby jakaś kontynuacja powieści potrafiła tak odebrać czytelnikowi głos."


Anna Topczewska, E-splot"Jest tu wiele fantastycznych historii, które na długo pozostaną w pamięci."


Göteborgs-Posten


"To zadziwiająco wyrafinowana konstrukcja… Östergren odzyskuje swoje miejsce jako najbardziej interesujący pisarz w Szwecji."


Dagens Nyheter

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów