„Świat przedstawiony” - Literatura, nauka, media

Data: 2012-01-20 15:00:16 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - „Świat przedstawiony” - Literatura, nauka, media

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zaprasza 31 stycznia (wtorek) o godz. 18.00 na spotkanie "Po co książki. Czy to już naprawdę koniec?" z udziałem: Grzegorza Gaudena, Dariusza Nowackiego i Pawła Dunin-Wąsowicza. Spotkanine poprowadzi Robert Mirzyński. Wstęp wolny.



Spotkanie rozpoczyna nowy cykl "Świat przedstawiony. Literatura – nauka - media". Oprócz debaty, w ramach programu Paweł Dunin-Wąsowicz poprowadzi lekcję "Jak zrobić pismo kulturalne z niczego" w Liceum Ogólnokształcącym św Marii Magdaleny, Grzegorz Gauden spotka się z opiekunami Dyskusyjnych Klubów Książki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury, a Dariusz Nowacki poprowadzi seminarium pt. "Krytyka literacka dzisiaj".


Grzegorz Gauden (1953) – dyrektor Instytutu Książki. W 1999 został prezesem zarządu spółki Presspublica, a w okresie od września 2004 do września 2006 był redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita”. Pełni funkcję wiceprezesa Izby Wydawców Prasy, a także Stowarzyszenia „Polska Książka”.



Dariusz Nowacki (1965) – krytyk literacki i badacz literatury, pracownik Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Redaktor kwartalnika kulturalnego „Opcje”, były redaktor kwartalnika literackiego „FA-art”. Zajmuje się głównie współczesną prozą polską. Opublikował zbiór szkiców krytycznych „Zawód: czytelnik” (1999), za który otrzymał Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, rozprawę „Ja nieuniknione. O podmiocie pisarstwa Jerzego Andrzejewskiego” (2000) oraz książkę krytycznoliteracką „Wielkie Wczoraj” (2004).


Paweł Dunin-Wąsowicz (1967) – publicysta, krytyk literacki, szef wydawnictwa Lampa i Iskra Boża i redaktor naczelny czasopisma „Lampa”. Wraz z Tomaszem Łubieńskim i Kingą Dunin prowadził program „Dobre książki” w TVP1. Odkrywca i wydawca Doroty Masłowskiej. Razem z Jarosławem Lipszycem i Piotrem Mareckim założył blog „Kumple”. Laureat Paszportu Polityki (2005), kategoria „kreator kultury”. Śpiewa i gra na gitarze w zespole Meble, który reklamuje jako „najgorszy zespół świata".


Podstawowym celem projektu "Świat przedstawiony. Literatura – nauka - media" jest konfrontacja różnych języków, narracji, strategii komunikacji społecznej wobec ważnego problemu współczesności (miejsca literatury, funkcjonowania demokracji, niesprawiedliwości społecznej, kłamstwa w dyskursach publicznych i przestrzeni prywatnej, roli prowincji, kryzysu Kościoła, znaczenia marksizmu, zmiany relacji we wspólnocie europejskiej, złudzeń, rozczarowań i nudy w kulturze współczesnej).


Gdzie jest rzeczywistość, która dla Czesława Miłosza była zadaniem artysty? Jakie są jej najważniejsze problemy, jakim językiem się o nich mówi? Każdy ze składników programu będzie oscylować wokół tych fundamentalnych pytań.


Program składać się będzie z 9 części, w skład każdej z nich wchodzić będzie debata, warsztat (seminarium) i lekcje w poznańskich liceach. Gośćmi będą literaci,dziennikarze i naukowcy, osoby z autorytetem i dużym, cieszącym się uznaniem dorobkiem, autorzy dyskutowanych książek. Będą oni nie tylko publicznie debatować między sobą, ale też dyskutować w ramach warsztatów (seminariów) w gronie szczególnie zainteresowanych studentów i naukowców poznańskich uczelni oraz, w ramach lekcji w wybranych liceach, rozmawiać z młodzieżą, przybliżając i popularyzując tematykę programu.


Uczestnicy programu, choć wyraźnie obecni w przestrzeni publicznej, zazwyczaj ze sobą wprost nie dyskutują. Istotną wartością programu będzie więc umożliwienie im spotkania i jego wynik.


Zestawienie tych perspektyw, wobec jednego zagadnienia będzie konfrontacją wynikającą z różnic, wzajemnej nieufności i krytyki oraz odmiennych interesów. Przede wszystkim będzie to próba znalezienia wspólnego mianownika i zrozumienia ważnych zjawisk współczesnej cywilizacji.


Różnorodność programu nie faworyzuje żadnej z dyscyplin: literatury, dziennikarstwa, nauk humanistycznych i społecznych. Jednak jego tematyka, pytania o prawdę i relatywizm, rzeczywistość jako konstrukcję czy konfrontację różnych sposobów komunikacji, a także szukanie iunctim między różnymi językami wydaje się szczególnie atrakcyjna dla literatury i sztuki w ogóle. Pokazuje jej wyjątkową, mimo że marginalną, rolę i każe sprawdzać jej możliwości i stawiać wysokie wymagania.

 

Za: Instytut Książki

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje