10.09-03.11: wystawa Jadwigi Sawickiej w Warszawie

«poprzedni     następny»
2007-09-09 00:40:13
"Tematem prac Sawickej jest niezmiennie sztywność form: zarówno schematyczność ubioru jak i ciężar słów. Treścią jej obrazów są - dosłownie i w przenośni - słowa, odzywki, gazetowe i potoczne zwroty. To, że język kształtuje nas i nasz sposób bycia jest oczywiste, Sawicka uświadamia jednak i POKAZUJE, jak głęboki jest to proces. Słowa to formy, które działają jak nie znoszące sprzeciwu znaki kierujące naszymi odczuciami, emocjami i ocenami. Malując litery - głośno i wyraźnie - artystka ujawnia tę perswazyjną moc języka. Zarazem, wskazuje przez kogo i wobec kogo ta perswazja bywa nadużywana. COS PANI POSMUTNIAŁA, WYCOFAŁA SIE PANI - obrazy Sawickiej dzieją się na ogół w rodzaju żeńskim, przywołując momenty opresji i skrajnych emocji - od DAJ MI WSZYSTKO po "ERO PRZYJEMNOSCI. Teksty używane przez artystkę pochodzą z różnych źródeł, choć najczęściej są nimi codzienne gazety i magazyny epatujące 'mocnymi' tytułami i wypełnione opisami tragicznych wypadków oraz niekończącymi się streszczeniami seriali telewizyjnych. W przypadku najnowszych obrazów, prezentowanych na wystawie w Galerii Czarna, pochodzą one z prywatnych spotkań o charakterze terapeutycznym. Na obrazach pełnią funkcję widzialnego echo, dudniącego w głowie pogłosu, obsesyjnie powracających zbitek słów niekoniecznie przekładających się na konkretne znaczenia, ale zawsze - odruchowo - wprowadzających w stan mobilizacji, poddenerwowania czy niezgody.

W instalacjach tekstowych Sawickiej - tapetach, drukach ulotnych, plakatach i naklejkach - mierzenie się z siłą językowej formy, ciężarem słów (a czasem lekkością pustosłowia) przybiera jeszcze nieco odmienny wymiar. Słowa określają fizyczną przestrzeń, w którą wciągnięty zostaje widz. Powtarzające się powielokroć jednakowe zwroty - niczym ornament - gubią swoje znaczenie, ale nie tracą impetu i siły perswazji. AGRESYWNIE POSŁUSZNA AGRESYWNIE POSŁUSZNA POSŁUSZNA wytapetowane na ścianach Galerii Czarnej zdaje się układać w logiczną gramatycznie i znaczeniowo całość z wiszącymi w sąsiednim pomieszczeniu obrazami. Tu i tam nie wymieniona, choćby zaimkiem, 'ona' - ofiara językowej (czy tylko?) przemocy. Ale nic nie jest jednoznaczne, AGRESYWNIE POSŁUSZNA to zwrot zaczerpnięty z gazety, która scharakteryzowała w ten sposób rosyjską Dumę. Formy, także językowe, bywają puste, wzywają do użycia - jak mówi artystka. Agresywnie. I posłusznie."
Jadwiga Sawicka (ur. 1959) studiowała w krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa w latach 1979-1984, dyplom obroniła w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Zajmuje się malarstwem, fotografią, tworzy obiekty i instalacje w przestrzeni publicznej. Autorka charakterystycznego malarstwa "tekstowego". Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Mieszka i pracuje w Przemyślu.

Wystawa czynna w dniach 10 września - 3 listopada 2007

Galeria czynna czwartek - piątek 14.00-19.00, pozostałe dni tygodnia po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym (+48 601 46 19 90)
Galeria Czarna
ul. Marszałkowska 4 m. 3
00-590 Warszawa
www.czarnagaleria.art.pl

Źródło: www.culture.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów