10 książek, które skłonią nastolatków do czytania!

«poprzedni     następny»
2012-05-04 12:04:18
news - 10 książek, które skłonią nastolatków do czytania!

Anglicy mają pomysł na to, jak zachęcić dzieci do czytania! Brytyjski rząd planuje akcję, która obejmie dzieci w wieku 7-12 lat, a planowana jest w formie konkursu. W jej ramach najbardziej aktywni czytelnicy zostaną nagrodzeni. - To ma być prawdziwa konkursowa "ostroga" dla niechętnym czytelnictwu - mówi minister szkolnictwa, Nick Gibb.

Akcją objęte będą dziewczęta i chlopcy, jednak to właśnie chłopcy stanowią większość "opornych czytelników" - jeden na dziesięciu chłopców w Wielkiej Brytanii opuszcza szkołę podstawową, mając umiejętności w zakresie czytania na poziomie siedmioletniego dziecka. Brytyjczycy mają nadzieję, że konkurs to zmieni.

Konkurs jednak na niewiele się zda, jeśli nie podsuniemy młodym kandydatom na przyszłych czytelników odpowiednich lektur. Prezentujemy więc listę tytułów, które warto podsunąć chłopcom, by czytanie stało się dla nich przyjemnością.

1. Seria Tunele.
Poszukiwanie skarbów. Odkrywanie tajemnicy. Wreszcie – odnalezienie hobby, które potrafi pochłonąć bez reszty. Tak niewinnie zapowiada się książka Rodricka Gordona i Briana Williamsa Tunele. To jednak tylko krótkie wrażenie, które zostaje rozmyte już po kilkunastu stronach powieści. Skarby przekształcają się w ukryte pod powierzchnią ziemi miasta, a zwykła ciekawość nastolatka przeradza się w strach i niesie z sobą konieczność walki o przeżycie - pisała w recenzji książki Magdalena Galiczek. Opowieść o czternastoletnim Willu, który w poszukiwaniu zaginionego ojca wyrusza w podróż do wnętrza Ziemi to lektura porywająca, budząca w czytelnikach również instynkt odkrywcy.


2. Seria Harry Potter.
Bez powieści J.K. Rowling nie mogłaby obyć się żadne zestawienie współczesnych lektur dla młodych czytelników. Seria przykuła uwagę milionów dzieci i dorosłych na całym świecie, stając się bestsellerem. Wciągająca, niosąca z sobą przesłanie dotyczące ogromnego znaczenia miłości rodzicielskiej i przyjaźni w naszym życiu książka z pewnością żadnego chłopca nie pozostawi obojętnym.3. Seria Koszmarny Karolek
Kolejny cykl, cieszący się ogromną popularnością na całym świecie. Młodsi chłopcy pokochają serię książek Franceski Simon o nagminnie niegrzecznym chłopcu i jego nudnym do bólu bracie, Doskonałym Damianie. Warto nadmienić, że w cyklu wyszło już kilkadziesiąt książek, sporo książeczek żartów, specjalna seria dla najmłodszych czytelników, film i seria kreskówek.4. Seria Artemis Fowl
Antybohater irlandzkiego autora Eoina Colfera to nastoletni geniusz zbrodni. W jednej z pierwszych części dwunastoletni Artemis Fowl ma podstępny i zuchwały plan: chce rozszyfrować tajemnice elfów, a potem porwać jednego z nich i zażądać godziwego okupu. Jednak technologia elfów jest bardziej zaawansowana, niż Artemis przypuszcza... Powieści z cyklu to propozycja, która niemal na pewno przypadnie do gustu dzieciom w wieku 9-12 lat.

5. Dziennik cwaniaczka
Bycie nastolatkiem to prawdziwy kanał. Doskonale wie o tym Greg Heffley, rzucony przez los do gimnazjum, gdzie chuderlawe słabeusze dzielą korytarze z dzieciakami, które są wyższe, wredniejsze i już się golą. Zmagania ze szkolną rzeczywistością opisuje w prowadzonym przez siebie dzienniku, w którym pojawiają się i takie wpisy: Chciałbym ogłosić oficjalnie, że moim zdaniem gimnazjum to najgłupszy pomysł na świecie. Na szczęście jednak Greg całkiem nieźle sobie radzi, nie tylko w szkole...

6. Seria Cherub
Robert Muchamore stworzył ogromnie wciągającą serię opowieści opowiadającą o osieroconych nastolatkach, które pracują jako szpiedzy, tajni agenci na usługach rządu brytyjskiego. Mój bratanek wprost oszalał na jej punkcie i od niej właśnie rozpoczął swą wieloletnią już przygodę z czytelnictwem.

7. Seria Kroniki Archeo

Agnieszka Stelmaszczyk stworzyła wspaniałe opowieści (przy których data narodzin czytelnika nie ma znaczenia), wzbogacone garścią informacji na temat historii, plejadą fascynujących postaci historycznych oraz postaci znanych z mitologii. To książki, które zachęcają nie tylko do zgłębiania historii, ale i do podróżowania, nauki języków i ciekawości świata. Bo bez nich wszystkie skarby świata pozostawałyby do dziś ukryte - pisała w recenzji książki opublikowanej w naszym wortalu Justyna Gul.


8. Seria Wilken

Nat wraz z dziadkiem i mamą odwiedzają farmera Tate’a, by dokonać zakupu szczeniaka. Ku rozczarowaniu wszystkich, farmer oferuje chłopcu ogromnego, wyliniałego i w dodatku straszliwie śmierdzącego kundla, Woody’ego. Rzecz w tym, że Wody w istocie jest wilkenem - mitycznym stworem przypominającym wilka, a mającym zdolność do transformacji w człowieka. To właśnie ta nietypowa umiejętność stanie się problemem i przyczyną straszliwych wydarzeń, z którymi Nat będzie się musiał zmierzyć. Powieści z serii utrzymane są w niesamowicie szybkim tempie. Dramatyczne wydarzenia, wartko płynąca akcja, umiejętnie budowane napięcie i szczypta magii - wszystko to sprawi, że opowieści o wilkenie staną się dla nastoletnich czytelników początkiem pasjonującej przygody z książką.

9. Seria Szmaragdowy atlas

Pewnej zimowej nocy siły ciemności wyrywają z rodzinnego domu troje dzieci. Dziesięć lat później Kate, Michael i Emma wciąż nie mają pojęcia, co się wtedy stało i gdzie się podziali ich rodzice. Odpowiedź może dać zaczarowany atlas. Uwalniając drzemiącą w nim moc, dzieci przenoszą się do miejsca, którym włada piękna księżna-wiedżma. Kate i jej rodzeństwo przeżyją niewiarygodną przygodę – odnajdą uwięzione dzieci, staną oko w oko z krwiożerczymi wilkami, stoczą bitwy na śmierć i życie, spotkają olbrzymów i rozpoczną poszukiwania trzech ksiąg o niewyobrażalnej mocy. Mnogość wyzwań stojących przed bohaterami, dynamiczne zwroty akcji, magiczne akcenty i podróże w czasie za sprawą Atlasu sprawiają, że od książki nie można się oderwać, a kilka godzin spędzone na jej lekturze mija niepostrzeżenie. Może to za sprawą magii?


10. Seria Lemony Snicket

Seria opowiada historię dzieci, którym wszystko układa się fatalnie. Pomimo uroku osobistego i inteligencji rodzeństwo Baudelaire wiedzie żywot pełen przykrości i łez. Od pierwszych stron tej książki, gdy dzieci bawią się na plaży i otrzymują tragiczną wiadomość, nieszczęście depcze im po piętach. Są jak magnesy przyciągające pecha. Na podstawie powieści nakręcono film kinowy z Jimmem Carrey'em.

A jakie są Wasze propozycje książek, które skłonią dzieci do czytania?

Podyskutujcie w specjalnym wątku na naszym forum i wygrajcie książki!

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów