12.05-03.06: Łódzkie Spotkania Baletowe

«poprzedni     następny»
2007-05-13 23:26:34
W dniach 12 maja – 3 czerwca w łódzkim Teatrze Wielkim odbędą się Łódzkie Spotkania Baletowe. W tegorocznym programie znajdzie się dziewięć zespołów baletowych - pięć zagranicznych i cztery polskie.

Festiwal zainaugurują tradycyjnie gospodarze premierą baletu KOPCIUSZEK z muzyką Gioacchina Rossiniego w realizacji Giorgia Madii. W kolejnych dniach (15-17 maja) wystąpi sławny Cullberg Ballet. To już trzecia wizyta w Łodzi szwedzkiego zespołu, który w dwóch wieczorach zaprezentuje trzy choreografie: ALUMINIUM Matsa Eka oraz WALKING MAD i BLANCO Johana Ingera. Następnie 19 i 20 maja zaprezentuje się zespół Complexions Contemporary Ballet ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie pokażą kilkanaście utworów choreograficznych Dwighta Rhodena i jeden Matthew Prescotta. Aretha Franklin, Jan Sebastian Bach, Seaned O'Connor, Prince, George Gershwin, Astor Piazzolla to nazwiska twórców, których kompozycje wykorzystuje zespół. Grupa występuje na najważniejszych festiwalach świata, w Polsce pojawi się po raz pierwszy - na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie (8 maja) i podczas tegorczonych ŁÓDZKICH SPOTKAŃ BALETOWYCH.

W tym roku w Łodzi wystąpi także najlepszy zespół baletowy Korei - Korea National Ballet Company, który podobnie jak Complexions wystąpi w naszym kraju po raz pierwszy. W ich wykonaniu widzowie zobaczą klasyczne JEZIORO ŁABĘDZIE (22 i 23 maja).

Teatr Wielki - Opera Narodowa z Warszawy przywiezie baletowe przedstawienie (25 maja) słynnego ONIEGINA w choreografii zmarłego 34 lata temu Johna Cranco. Dzień później na po latach nieobecności pojawi się Opera Bałtycka z Gdańska, która pokaże EDITH Sławomira Gidla. Poznański Teatr Wielki wystąpi 27 maja i przypomni słynną w Łodzi PRÓBĘ Antala Fodora.

29 i 30 maja wystąpi Ballet National de Marseille. Francuska kompania przywiezie do Łodzi prace wielkich sław: George'a Balanchine'a i Jerome'a Robbinsa oraz Davida Dawsona (MORNING GROUND, choreografia: David Dawson, muzyka: Fryderyk Chopin, APOLLON MUSAGETE, choreografia: George Balanchine, muzyka: Igor Strawiński, IN G MAJOR, choreografia: Jerome Robbins, muzyka: Maurice Ravel).

Tegoroczne SPOTKANIA zakończą 2 i 3 czerwca występy Węgierskiego Baletu Narodowego, który pokaże POSKROMIENIE ZŁOŚNICY w choreografii Lászlo Seregiego.

ŁÓDZKIE SPOTKANIA BALETOWE to prestiżowa międzynarodowa impreza baletowa, organizowana od 1968 roku w formie biennale.Źródło: www.culture.pl
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów