24 miliony złotych na "Książki naszych marzeń"

«poprzedni     następny»
2015-05-27 13:43:45
news - 24 miliony złotych na "Książki naszych marzeń"

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rządowy program promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży „Książki naszych marzeń″, dzięki któremu będzie możliwe dofinansowanie zakupu książek dla bibliotek w publicznych szkołach podstawowych i szkołach artystycznych.    

 

Jak poinformowano w komunikacie po posiedzeniu rządu na realizację programu w 2015 roku przeznaczonych zostanie 20 mln zł z budżetu państwa; program obejmie ponad 13,4 tys. szkół. 

 

Wielkość środków przyznanych szkołom na zakup książek do bibliotek szkolnych będzie zależeć od liczby uczniów. 

 

Maksymalna kwota dotacji dla szkół małych (do 70 uczniów) ma wynieść 1000 zł, dla szkół średnich (od 71 do 170 uczniów) - 1300 zł, dla szkół dużych (powyżej 171 uczniów) - 2170 zł. Program wymaga od samorządów, jako organów prowadzących szkoły, 20-procentowego wkładu własnego. O środki z programu na zakup książek do bibliotek szkolnych dyrektorzy szkół mają wnioskować do organów prowadzących.

 

Zgodnie z założeniami programu - przygotowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - za pieniądze z programu biblioteki szkolne będą kupować książki, które nie są podręcznikami. Książki te mają być wybierane przez uczniów. Chodzi o to, by były to lektury, które ich autentycznie interesują i będą bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata.

 

Uczniowie mają też być zachęcani przez nauczycieli i bibliotekarzy do wypożyczania książek na okres ferii letnich i zimowych, co powinno pogłębiać w nich nawyk czytania i podtrzymywać zainteresowanie czytaniem, rozbudzić ciekawość i inspirować do twórczego działania.

 

W ramach programu przewidziana jest także współpraca bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi. Biblioteki szkolne, w miarę możliwości, mają konsultować zakupy nowości z pozostałymi bibliotekami publicznymi, aby gromadzone zbiory się uzupełniały.  

 

Biblioteki mają także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa. Mogą to być np. spotkania z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej, spotkania z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci.

 

„Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu″ - zaznaczono w komunikacie. (PAP)

Opinia
Treści
xoxivyxox Linia koment Nareszcie to idzie do przodu. :)
2015-05-29 10:57:48
szpachela Linia koment Świetnie, że książki będą mogli wybrać sami zainteresowani :)
2015-05-28 14:10:04
violabu Linia koment Super! Więcej pieniędzy dla bibliotek :-)
2015-05-27 13:47:06
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów