Czego potrzebuje polski rynek książki? Zapis dyskusji na marginesie ustawy o książce

«poprzedni     następny»
2015-05-15 18:38:52
news - Czego potrzebuje polski rynek książki? Zapis dyskusji na marginesie ustawy o książce

- Jeśli nie wprowadzimy ustawy o książce, książki nie będą tańsze. Ceny wyjściowe będą zaczynały się od coraz wyższego pułapu, wydawcy będą musieli w nie wkalkulować rabaty. Wszyscy będziemy pracować na coraz niższej marży, a rynek będzie coraz mniejszy. Będzie też wydawanych coraz mniej tytułów innych niż światowe bestsellery. A już teraz zaś wartość całego polskiego rynku książki to wartość rynku mleka “Łaciatego” - mówił Maciej Makowski podczas dzisiejszej debaty na temat ustawy o książce. Ustawa ta jest dyskutowana w sejmie, projekt przedstawili posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeczytajcie zapis całej dyskusji i wyróbcie sobie zdanie na temat ustawy. 

 

Opinia
Treści
mamut Linia koment W Polsce powinny być ksiązki wydawane jedynie te, które na to zasługują, a nie badziewie typu "seksualna afera kogos tam". Nasz rynek wręcz zalewają książki, które tam naprawdę nie zasługują na wydanie, a tylko drzewa na nie wycinają... Wiecej cenzury, mniej badziewia, drukowanie na żółtym paierze (tańszy!) i ksiązki bedą i tańsze i chetniej kupowane.
2015-05-20 13:47:58
violabu Linia koment slk, uważam, że pomysłodawcy ustawy mydlą oczy czytelnikom, bo jak wprost powiedziane jest w dyskusji: we Francji w wyniku wprowadzenia ustawy o stałej cenie książki nastąpił wzrost obrotów wydawców. Nie chodzi tu o nas, jak próbuje się nam wmówić. Portalowi Granice.pl jestem wdzięczna za udostępnianie informacji w tej sprawie. Pozdrawiam :-)
2015-05-19 12:01:09
slk Linia koment violabu - nie chodzi nam o mydlenie oczu. Musimy po prostu informować o sprawie, która dla czytelników jest ogromnie ważna, bo może wpłynąć na to, w jaki sposób kupujemy książki. Dlatego właśnie publikujemy zapis debaty, dlatego piszemy, o tym, że projekt ustawy wpłynął do Sejmu. Natomiast raczej nie czujemy się kompetentni, by prognozować skutki wprowadzenia ustawy dla rynku czy dla czytelników.
2015-05-16 17:53:23
Almiria Linia koment Moim zdaniem, aby ta ustawa miała sens i nie zniechęciła klientów do kupowania książek, 'bo wszystkie są nagle takie drogie', należałoby rzeczywiście przekształcić małe księgarnie w miejsca poznawania kultury, a nie tylko magazyn. Obecnie czuję nieco skrępowana idąc do księgarni, chcąc po prostu poczytać książkę aby się przekonać czy jest dobra czy nie, a ekspedientka przypomina grecką meduzę i ma pretensje że ktoś jej zakłóca swoją obecnością ten piękny spokojny dzień bez klientów. Cóż, w tym wyścigu dalej wygrywają sieciówki, bo tam się gdzieś z książką skitram w kącie i nikt mnie nie będzie wyganiał. Jednak z drugiej strony, jak już będzie można spokojnie poczytać w dobrej atmosferze, to czy ktoś będzie kupował drogie książki? Liczmy na to że społeczeństwo zacznie się bogacić.
2015-05-15 20:40:23
violabu Linia koment Jestem zdecydowanie przeciw tej ustawie i żadne mydlenie oczu nie zmieni mojego zdania.
2015-05-15 19:38:32
szpachela Linia koment Chciałabym, by książki były znacznie tańsze. Na szczęście są biblioteki i znajomi, którzy dzielą się swoimi książkami :)
2015-05-15 18:43:02
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów