100 ulubionych książek Frederica Beigbedera

Data: 2014-11-03 16:47:14 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 100 ulubionych książek Frederica Beigbedera

E-booki, audiobooki, teksty w Wordzie i pdf-y... Czy książka papierowa przetrwa? A może koszmarny świat przyszłości opisany w powieści Raya Bradbury'ego 451° Fahrenheita z wolna zaczyna się urzeczywistniać? Frédéric Beigbeder uważa, że w tych niebezpiecznych czasach powinien bronić swoich kolegów po piórze, twórców - jak nazywa tradycyjne książki - ,,papierowych tygrysów".

 

Najpierw, w 2002 roku, w tomie Dernier inventaire avant liquidation (Ostatni inwentarz przed likwidacją) ustosunkował się do wyników przeprowadzonego przez ,,Le Monde" i Fnac plebiscytu, w którym francuscy czytelnicy wybrali pięćdziesiąt najważniejszych, ich zdaniem, dzieł literackich XX wieku. Obecnie postanowił stworzyć własny wykaz. I tak otrzymaliśmy listę jego stu ulubionych książek, które trzeba przeczytać na papierze, zanim będzie za późno. Listę, która złożyła się na Pierwszy bilans po apokalipsie.

 

Czytelnicy znający twórczość Beigbedera z pewnością się domyślają, że tak niespokojny duch jak on nie mógł nam zaserwować przykładnego, tradycyjnego katalogu szacownych klasyków. Kryteria, jakimi się posłużył przy porządkowaniu swojego spisu, obejmującego książki powstałe w XX i na początku XXI wieku, mogą wzbudzić ironiczne uśmieszki - jeśli nie wręcz dreszcz grozy - u literackich ortodoksów. Żeby nie psuć czytelnikom przyjemności, możemy jedynie zdradzić, że pierwszym warunkiem był... wygląd autora. W efekcie otrzymaliśmy frapujący miszmasz, w którym niemal pomnikowi pisarze w rodzaju Hemingwaya, Fitzgeralda, Apollinaire'a czy Gide'a sąsiadują z twórcami, o których wielu z nas być może nigdy nawet nie słyszało. Dowcipną i erudycyjną książkę Beigbedera można potraktować jako nieco zwariowany przewodnik po zaskakującym i przebogatym świecie. Warto po Pierwszy bilans po apokalipsie sięgnąć. A przy okazji chcemy zaprosić Was do udziału w specjalnym konkursie. Zabierzcie głos w specjalnej dyskusji na naszym forum. Zaprezentujcie własne propozycje książek, które trzeba przeczytać na papierze, zanim będzie za późno. Koniecznie uzasadnijcie swój wybór, możecie także komentować inne propozycje. Najbardziej interesujące propozycje nagrodzimy. Jako inspirację możecie potraktować lekturę książki Beigbedera Pierwszy bilans po apokalipsie. Dziś publikujemy jej drugi fragment, poświęcony kryteriom wyboru ulubionych książek autora!

 

Przeczytaj też fragment o tegorocznym nobliście, Patricku Modiano - KLIK!

 

Wybór swoich stu ulubionych książek jest jak określenie samego siebie: ta nowa lista wiele mówi na temat mojego wtórnego analfabetyzmu. Można powiedzieć, że ta biblioteczka z masy papierowej to chromy panteon stworzony przez krytyka z bożej łaski, ale przede wszystkim jest to obraz życia roztrzepanego czytelnika samouka. (…)

 

Pozwólcie mi uściślić, że wybór mojej setki nie jest w żadnym wypadku wynikiem kaprysu. Podszedłem do tego w sposób naukowy. Aby podjąć decyzję o ostatecznej klasyfikacji swojej papierowej biblioteki, wystawiłem oceny od jednego do dziesięciu setkom dzieł opublikowanych w latach 1895–2010, a następnie uporządkowałem je w swym baskijskim domu według otrzymanej średniej. Algorytm, który umożliwił mi wypośrodkowanie rezultatów, jest tak skomplikowany, że ten, dzięki któremu czwartego lutego 2004 roku Mark Zuckerberg stworzył Facebook, to przy nim betka. Jako uczony niemający nic do ukrycia bez wahania ujawniam wam swoją metodę pracy. 

 

Oto dziesięć oficjalnych kryteriów, którymi posługiwałem się podczas selekcji:

 

10 WARUNKOW, KTORE WEDŁUG MNIE POWINNA SPEŁNIAĆ KSIĄŻKA, BY MOŻNA JĄ BYŁO POKOCHAĆ:

 

1. WYGLĄD AUTORA (ZACHOWANIE ALBO STYL UBIERANIA SIĘ)

 

2. HUMOR (PUNKT ZA KAŻDY WYBUCH ŚMIECHU)

 

3. ŻYCIE PRYWATNE AUTORA (NA PRZYKŁAD — MOCNY PUNKT, JEŻELI POPEŁNIŁ SAMOBOJSTWO W MŁODOŚCI)

 

4. EMOCJE (PUNKT ZA KAŻDĄ URONIONĄ ŁZĘ)

 

5. CZAR, WDZIĘK, TAJEMNICZOŚĆ (GDY MOWISZ „OCH, JAKIE TO PIĘKNE!”, NIE BĘDĄC W STANIE WYJAŚNIĆ DLACZEGO)

 

6. OBECNOŚĆ ZABOJCZYCH AFORYZMOW, USTĘPOW, KTÓRE MA SIĘ CHĘĆ WYNOTOWAĆ ALBO WYKUĆ NA PAMIĘĆ (PUNKT ZA KAŻDY CYTAT WYWIERAJĄCY WRAŻENIE NA KOBIETACH)

 

7. ZWIĘZŁOŚĆ (DODATKOWY PUNKT, JEŻELI KSIĄŻKA MA MNIEJ NIŻ STO PIĘĆDZIESIĄT STRON)

 

8. SNOBIZM, AROGANCJA (MOCNY PUNKT, JEŚLI POSTAĆ AUTORA OWIANA JEST TAJEMNICZYM MITEM, DWA — JEŚLI AUTOR PISZE O LUDZIACH, KTORYCH NIE ZNAM, TRZY — JEŚLI AKCJA ROZGRYWA SIĘ W MIEJSCACH, DO KTÓRYCH NIE MA ŁATWEGO DOSTĘPU)

 

9. ZŁOŚLIWOŚĆ, ROZDRAŻNIENIE, GNIEW, WYSYPKA (PUNKT, JEŚLI NASZŁA MNIE OCHOTA, BY WYRZUCIĆ KSIĄŻKĘ PRZEZ OKNO)

 

10. EROTYZM, ZMYSŁOWOŚĆ PROZY (PUNKT W PRZYPADKU EREKCJI, DWA — W PRZYPADKU ORGAZMU BEZ UŻYCIA RĄK)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje