11.02: koncert Leopolda Kozłowskiego w Sosnowcu

«poprzedni     następny»
2008-02-06 22:56:38

11 lutego 2008 o godz. 18.00 odbędzie się koncert z udziałem: Leopolda Kozłowskiego, Katarzyny Jamróz, Marty Bizoń, Renaty Świerczyńskiej, Katarzyny Zielińskiej, Haliny Jarczyk, Jacka Cygana i Andrzeja Roga.
Leopold Kozłowski, urodzony 26 listopada 1918 w Przemyślanach pod Lwowem, muzyk-pianista, kompozytor, dyrygent; ostatni żyjący przedstawiciel autentycznych przedwojennych klezmerów w Polsce, zwany ostatnim klezmerem Galicji.
Ukończył lwowskie konserwatorium w klasie fortepianu (1941) i dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założył i przez 23 lata kierował Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Był kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i cygańskiego zespołu Roma oraz konsultantem muzycznym zespołu Rzeszowiacy. Skomponował muzykę do filmów: „Austeria” w reż. Jerzego Kawalerowicza (1983), „I skrzypce przestały grać” (1988) i „Skrzypce Rotszylda” (1988); jako aktor zagrał w „Liście Schindlera” Stevena Spielberga.
Opracował muzycznie sześć polskich wersji musicalu „Skrzypek na dachu”. Wielokrotnie koncertował w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu.
Jest wnukiem Pejsacha Brandweina, który wraz z tuzinem swoich muzykujących synów założył najsłynniejszą w Galicji kapelę klezmerską. Wszyscy mieli profesjonalne wykształcenie muzyczne. Kapela braci Brandweinów grała nawet u marszałka Józefa Piłsudskiego i na dworze cesarza Franciszka Józefa. Jeden z wujów Leopolda Kozłowskiego - klarnecista Naftule Brandwein - uważany był w Ameryce za "króla" muzyki klezmerskiej.
Miłością do klezmerskiej muzyki zaraził grupę młodych krakowskich aktorów, Martę Bizoń, Katarzynę Jamróz, Renatę Świerczyńską, Katarzynę Zielińską, Andrzeja Roga ,a także Jacka Cygana, który pisze teksty do starych melodii i nowych kompozycji pana Leopolda, i w jedwabnej kapocie, w aksamitnej jarmułce prowadzi jego koncerty. Zaraził także Jurka Fedorowicza. Ze wszystkich zrobił miłośników klezmerskiej muzyki, śpiewających nie tylko według nut, ale także zgodnie ze wskazaniami serca.

Bilety w cenie 15zł (ulgowy) i 25zł (normalny)

Konieczność rezerwacji!

Organizator: Miejski Klub im. Jana Kiepury

Miejsce: Sosnowiec, Miejski Klub im. Jana Kiepury, ul. Będzińska 6
 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów