11-13.12: konferencja naukowa "Kultura artystyczna Warszawy. XVII-XX wiek"

«poprzedni     następny»
2007-12-11 01:20:25
Nowe pokolenie warszawiaków szuka korzeni. Odradza się zainteresowanie przeszłością, a stolica stara się zbudować klimat, który utraciła. Zapanowała "koniunktura na Warszawę".
Celem konferencji naukowej "Kultura artystyczna Warszawy. XVII-XX wiek" zorganizowanej przez Fundację Ars Auro Prior w dniach 11-13 grudnia 2007 jest rozbudzenie ciekawości warszawiaków, zachęcenie do zainteresowania się historią miasta i jej sztuki. Również zaktywizowanie ogólnopolskiego środowiska historyków sztuki-varsavianistów. W historii warszawskiej architektury, plastyki i rzemiosła pozostało jeszcze wiele białych plam, dlatego wszystkie referaty konferencji będą stanowiły nowość. Konferencja to również możliwość integracji środowiska badaczy - wymiany poglądów i informacji. W konferencji wezmą udział znakomici profesorowie, jak i młodzi doktoranci, przedstawiciele uniwersytetów, akademii, placówek muzealnych i ośrodków PAN z całej Polski.

Od 20 lat Warszawa czeka na kompleksowe i aktualne opracowanie dziejów jej artystycznej kultury. Jesienią 2008 planowane jest wydanie książki złożonej z esejów najlepszych polskich varsavianistów. Znajdą się wśród nich tematy przygotowane specjalnie na potrzeby konferencji.

Podczas konferencji varsavianiści pokażą miasto na starych sztychach i płótnach: targi, sejmy, elekcje, reprezentacyjne ulice, eleganckie teatry i huczne bale, stolicę czasów prosperity i Insurekcji Kościuszkowskiej, "Włoską mafię" (artystyczną), która działała na zlecenie Sobieskich i Sieniawskich, Stanisławowską Warszawę ogarniętą modą na anglofilię, nieznane wizerunki stolicy zachowane na szpaltach "Kuriera Warszawskiego" i "Tygodnika Ilustrowanego", w rysunkach tzw. planów Lindleya oraz na niemieckich zdjęciach lotniczych przechowywanych w Bildarchiv Marburg, sejmy elekcyjne, dzięki którym ukształtowała się jurydyka Leszno i nowożytna Wola. Powojenną Warszawę - poligon doświadczalny dla urbanistów i architektów działających na zlecenie państwowego mecenatu, łączniczkę w ruinach stolicy, Warszawę w komiksie i Warszawę we współczesnej fotografii, nowe informacje o najważniejszych zabytkach miasta.

Odrębnym wydarzeniem konferencji będzie panel "Rewitalizacja Warszawy" - głos w dyskusji poświęconej najnowszym inwestycjom architektonicznym mającym wpływ na zabytkową tkankę miasta. Będą to rozmowy o "betonowym dziedzictwie" Śródmieścia: jak traktować osiedle Za Żelazną Bramą i wytwory socmodernizmu lat 50. i 60. XX wieku; problem ukształtowania nieistniejącego w praktyce centrum Warszawy; deficyt przestrzeni publicznej i przyszłości placów Bankowego i Teatralnego - miejsc sprowadzonych do roli węzłów komunikacyjnych; problem odbudowy zabytkowych gmachów; rola Powiśla, Portu Praskiego i formy rewitalizacji Pragi.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.auro.org.pl.

Źródło: www.culture.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów