13.03: Nicolas Machler w Warszawie

«poprzedni     następny»
2008-03-11 00:42:55

Wydawnictwo Ladida Books, Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz bambini di praga zapraszają 13 marca 2008, o godz. 20.00 na prezentację książki austriackiego rysownika Nicolasa Mahlera  "Pragnienie".

W planie wieczoru jest rozmowa z autorem, który będzie podpisywał swoje książki. Pokazane zostaną także filmy rysunkowe stworzone na podstawie komiksów Mahlera, prezentowane na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych. Dla odwiedzających księgarnię powstała wystawa plansz pochodzących z prezentowanej książki, dzięki którym od razu będzie można poczuć nastrój opowieści Mahlera.

Nota o książce:

Wysokie ciśnienie.
Tragikomiczna historia o pożądaniu.

Skromną książeczkę Mahlera możemy czytać na dwa sposoby. Z pewnością jesteśmy w stanie przekartkować ją w ciągu pięciu minut, wychwytując podstawowy przekaz. Lepiej jednak uważnie, kadr po kadrze, bawić się w odnajdywanie szczegółów składających się na pełną ironii, sarkazmu i świetnego poczucia humoru całość. Austriak należy bowiem do grona tych artystów, którzy starają się wypracować indywidualny język narracji obrazkowej. W jego przypadku jest to minimalistyczna, zredukowana kreska, posługiwanie się symbolami w dymkach zamiast tekstu, a także dbałość o sekwencje obrazów. Dzięki temu „Pragnienie" przypomina rozbudowane storyboard filmu animowanego. Tomik zawiera cztery opowiadania połączone postacią głównego bohatera, nieznanego z imienia mężczyzny pod krawatem. Ten dziwny osobnik wyraźnie podłamany brakiem partnerki chwyta się desperackich sposobów, by zaspokoić tęsknotę za bliskością (oraz żądzę). Podrywa w barze kobietę po przejściach, próbuje uwieść sąsiadkę, ale jest tak spięty, że nawet z prostytutką nie udaje mu się dogadać. Mały człowieczek miota się niemiłosiernie i aż kipi od emocji, co Mahler doskonale potrafi przedstawić za pomocą kilku prostych kresek. „Pragnienie” to dynamiczna historia, w której komizm współgra z tragedią. I nie ma w niej żadnej fałszywej nuty. (Sebastian Frąckiewicz – Przekrój).

Pragnienie otrzymało w 2002 roku Nagrodę ICOM dla najlepszego niezależnego komiksu:

Jego ekstremalnie zredukowany, humorystyczny styl potrafi rozbawić, jak i nadaje się do poważnych, psychologicznych, a nawet egzystencjalnych opowieści. W najlepszym przypadku łączy wszystko razem. Tak dzieje się w Pragnieniu. (...) w czterech epizodach Mahler opowiada o samotności, depresji, nadziei na trochę romantyzmu i pożądaniu. Kto jest gotowy dać się wciągnąć w sposób myślenia Mahlera i emocjonalną głębię jego bohatera bez twarzy, będzie szczodrze nagrodzony. Śmiechem, ale nie tylko.
(Raport jury Nagrody ICOM, Pragnienie – najlepszy komiks 2002)

Kilka słów o Autorze:

Nicolas Mahler (ur. 1969) mieszka i pracuje jako rysownik w Wiedniu. Jego prace publikowane były m.in. przez Frankfurter Allgemeinen Zeitung, Le Monde i Lapin. Komiksy Mahlera ukazały się w języku angielskim, francuskim i niemieckim, wydane przez renomowane wydawnictwa takie jak L'Association, Top Shelf i Reprodukt.

Za książkę Das Unbehagen (Niepokój) otrzymał w 2006 roku Nagrodę Max-und-Moritz.

Mecenasem spotkania i wystawy jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie.

Źródło: www.ksiazka.net.pl 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów