13-16.12: Targi Nowej Dramaturgii w Radomiu

«poprzedni     następny»
2007-12-13 22:13:19

W Teatrze Powszechnym w Radomiu rozpoczął się dziś festiwal Targi Nowej Dramaturgii.
Festiwal potrwa od 13 do 16 grudnia. Codziennie będziemy mieli okazję zobaczyć kilka przedstawień. Do Radomia w tym roku przyjechały teatry z całej Polski: Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy z przedstawieniem „Wlotka.pl” Pawła Kamzy, Teatr Wytwórnia z Warszawy z przedstawieniami: „Zamarznięta” (monodram w wykonaniu Ewy Szykulskiej) oraz „De-naturat” Natalii Fijewskiej – Zdanowskiej, Teatr Polonia z Warszawy z przedstawieniem „Lament na placu Konstytucji” z udziałem Marii Seweryn, Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa z przedstawieniami: „Kochałam Bogdana W.” Pawła Kamzy oraz „Krwawe wesele” Bartosza Szydłowskiego, Laboratorium Dramatu z Warszawy z przedstawieniami: „111” Tomasz Mana z udziałem Zdzisława Wardejna oraz „Absynt” Magdy Fertacz, Teatr Wybrzeże z Gdańska z przedstawieniem „All Inclusive” Marka Modzelewskiego, z udziałem Mirosława Baki, gospodarze - Teatr Powszechny z Radomia zaprezentuje przedstawienie „Wyrzeczenie” Jarosława Kamińskiego. To aż 10 przedstawień w ciągu czterech dni. Ciekawą inicjatywą, jest specjalny pokaz przedstawienia Krystyny Jandy „Lament na placu Konstytucji”, który warszawiacy mieli okazję oglądać na tytułowym miejscu, a radomianie zobaczą go w okolicy dworca PKP.
Każdy z wymienionych spektakli stanie do konkursu na najlepsze przedstawienie (nagroda główna), najlepszą reżyserię, najlepszą rolę kobiecą i największą rolę miejską. Laureatów wyłoni Jury Główne Festiwalu w składzie: Stefan Schmidtke (dyrektor artystyczny festiwalu Theaterformen w Hanowerze), Marek Braun, Lech Raczak, Zbigniew Szumski. Zostaną przyznane również nagroda dramaturgów i nagroda reżyserów.
Same przedstawienia to nie wszytko, co przygotowali dla widzów organizatorzy.  Spektaklom będą towarzyszyły panele i dyskusje oraz prezentacje czytane dramatów wyróżnionych w Konkursie na dramat współczesny. W tym roku wyróżnionymi są: Zdzisław Grabowski za dramat „Samobój na parapecie”, Piotr Ziniewicz za dramat „Egzemplarz”, Krzysztof Kowalski za dramat „Control +Alt +Delete”, Jacek Getner za dramat „Wylustrowany”.
Swą obecnością Targi Nowej Dramaturgii zaszczycą goście z zagranicy m.in. Varda Fisch z Teatru Narodowego Habimah w Izraelu, Andrey Filipov z Teatru Narodowego w Sofii, Rumiana Nikolowa, koordynator Międzynarodowego Festiwalu "Warneńskie Lato", Julia Popovici z Odeon Theatre w Bukareszcie, Peter Himic, dyrektor Państwowego Teatru w Koszycach.

Źródło: IAR

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów