14.12: spotkanie z Jackiem Dukajem

«poprzedni     następny»
2007-12-13 21:02:26

14.12.07 o godz. 18.00 w Sali Kominkowej (na I piętrze CK ZAMEK w Poznaniu) rozpocznie się kolejne spotkanie z cyklu Zamek Pisarzy – tym razem z autorem literatury fantastycznej Jackiem Dukajem.

O Autorze:

Jacek Dukaj – studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim; wydał powieści: „Xavras Wyżryn” oraz „Zanim noc” (Supernowa, 1997), „Aguerre w świcie” (mikropowieść opublikowana w antologii „Wizje Alternatywne 3”, Solaria, 2001), „Czarne oceany” (Supernowa, 2001), „Córka łupieżcy” (mikropowieść opublikowana w antologii „Wizje Alternatywne 4”, Solaria, 2002), „Extensa” (Wydawnictwo Literackie, 2002), „Inne pieśni” (Wydawnictwo Literackie, 2003), „Perfekcyjna niedoskonałość – Pierwsza tercja Progresu” (Wydawnictwo Literackie, 2004) oraz zbiory opowiadań: „W kraju niewiernych” (Supernowa 2000), „Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe” (Wydawnictwo Literackie 2004); teksty publicystyczne i recenzje publikuje w „Nowej Fantastyce”, „Sfinksie”, „Miesięczniku”, „Framzecie”, „Fantomie”, „Feniksie”, „Science Fiction”, „Super Fantastyka Powieść”, „Czasie Fantastyki”; jest czterokrotnym laureatem nagrody im. Janusza A. Zajdla; pod koniec 2007 roku w Wydawnictwie Literackim ukaże się jego najnowsza książka „Lód”.

O nowej książce Jacka Dukaja:

Akcja najnowszej powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Warszawę skuwa lód, w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamarzając prawdę i fałsz.

Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z Aniołami Mrozu Lutymi. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie.

Fabuła "Lodu" wprost skrzy się od zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych i gospodarczych, naukowych i metafizycznych; wypełniona fascynującymi postaciami, z akcją rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generał-gubernatura jest powieścią, na jaką czekali wszyscy miłośnicy prawdziwej przygody, inteligentnej, pobudzającej intelekt i wyobraźnię, zmieniającej nasz pogląd na rzeczywistość.

To opowieść o Historji, czyli o tym, co nie istnieje. To kolejny literacki majstersztyk Jacka Dukaja, dzięki któremu czytelnicy będą mogli poznać nie tylko fascynującą, mrożącą krew w żyłach "inną możliwą" historię świata, ale również będą mieli okazję wraz z bohaterem powieści odbyć niezwykłą podróż ekspresem transsyberyjskim i stanąć oko w oko z Innym.

Książka ukaże się w opracowaniu graficznym Tomka Bagińskiego - rysownika, zdobywcy wielu prestiżowych nagród na światowych przeglądach animacji komputerowych i reżysera, który na motywach opowiadania Jacka Dukaja "Katedra" przygotował film animowany nominowany do Oscara.

Źródło: www.ksiazka.net.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów