14-19.07: "Brunonalia" w Klimontowie

«poprzedni     następny»
2008-07-15 21:22:43

"Brunonalia", czyli obchody rocznicy urodzin Brunona Jasieńskiego, odbywają się w Klimontowie (Świętokrzyskie), skąd pochodził poeta.       

W programie imprezy, skierowanej głównie do dzieci i młodzieży, są warsztaty teatralne, malarskie i muzyczne, koncerty, przedstawienia i widowisko narracyjne. Pokazany zostanie film nakręcony podczas ubiegłorocznych "Brunonaliów", a wydarzenia bieżącej edycji co wieczór pokaże na rynku Telewizja Klimontów, tworzona przez profesjonalnych filmowców.

Jak poinformowała PAP Maria Więckowska ze Stowarzyszenia Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego, w sobotę w Przybysławicach koło Klimontowa rozstrzygnięty zostanie - zorganizowany po raz pierwszy - konkurs poetycki dla amatorów i zawodowych twórców, na który zgłosiło się 120 osób.

Podczas tegorocznych "Brunonaliów" realizowany będzie projekt "Kadisz za sąsiadów", którego celem jest przywrócenie pamięci o klimontowskich Żydach, którzy przed II wojną światową stanowili 80 procent mieszkańców miasteczka.

Młodzi uczestnicy warsztatów będą uczyli się piosenek w języku jidysz oraz tego, jak zbierać informacje o przeszłości i jak je opowiadać. Dorośli będą uczestniczyli w społecznej dyskusji o dawnym cmentarzu żydowskim. Projekt jest częścią programu "To co wspólne, to co różne" i będzie realizowany dzięki wsparciu Fundacji Batorego, Fundacji Forda i Fundacji Taubego.

Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie.

"Brunonalia" odbędą się już po raz siódmy.

Bruno Jasieński (1901-1939), prawdziwe nazwisko Wiktor Bruno Zysman - poeta, prozaik, dramatopisarz i publicysta, pochodził z rodziny zasymilowanych Żydów. Urodził się i działał w Klimontowie koło Sandomierza. Mieszkał i tworzył także w Krakowie, Paryżu i Moskwie. Jego najbardziej znane utwory to: "Pieśń o głodzie", "Nogi Izoldy Morgan", "Słowo o Jakubie Szeli", "Palę Paryż" i "Bal manekinów". Uważany jest za współtwórcę polskiego futuryzmu.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów