17.01-30.03.2008: wystawa Zbigniewa Pronaszki w Krakowie

«poprzedni     następny»
2007-12-22 22:32:24

Na wystawie Zbigniewa Pronaszki w ramach cyklu "Galeria Żywa" zostaną pokazane najciekawsze dzieła z największej kolekcji tego artysty obejmującej 97 obrazów olejnych, 20 rzeźb i ponad 500 prac na papierze. Kolekcja ta powstała dzięki zapisowi artysty dla Muzeum Narodowego w Krakowie dokonanemu w roku 1955. Wystawa zostanie zaprezentowana w dwóch salach Galerii Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie w dniach 17 stycznia – 30 marca 2008 roku.

 

W sali „Awangarda” znajdą się prace studenckie oraz obrazy, rzeźby, grafiki, akwarele i projekty scenograficzne powstałe w czasie zaangażowania Pronaszki w ruch formistyczny - m.in. wczesne kompozycje powstałe pod wpływem Jacka Malczewskiego, najbardziej znane dzieło formistyczne malarza, „AKT” z 1917 roku, a także rzeźby, wśród których projekt „POMNIKA ADAMA MICKIEWICZA DLA WILNA” należy do najważniejszych tego typu prac dwudziestolecia międzywojennego.

 

W sali "Koloryści" będzie można zobaczyć malarstwo artysty powstałe po roku 1922, kiedy to na rzecz koloru porzucił kubizujący, oparty na linii sposób kształtowania formy.

 

Kolor w pracach formistycznych był podporządkowany formie i ograniczony często do subtelnych odcieni tej samej barwy. W latach dwudziestych artysta zaczął budować formę w obrazach za pomocą koloru. W latach następnych podejście do problemu koloru ulegało u niego różnym przeobrażeniom i stało się przedmiotem eksperymentów formalnych. Wysiłki te uczyniły Pronaszkę jednym z najwybitniejszych polskich kolorystów.

 

Wystawie towarzyszyć będzie album "Zbigniew Pronaszko" Światosława Lenartowicza (Olszanica 2008) opublikowany przez Wydawnictwo BOSZ oraz ulotka informacyjna z planem ekspozycji.

 

Źródło: www.culture.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów