17-20.01: XXIX Biesiada Teatralna

«poprzedni     następny»
2008-01-17 23:13:02
16 zespołów z całej Polski rozpoczęło dziś w Horyńcu Zdroju na Podkarpaciu rywalizację o nagrody: "Złoty Róg Myśliwski Króla Jana" i "Złotą Misę Borowiny" w ramach XXIX Biesiady Teatralnej - Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form.     Na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich do 20 stycznia wystąpią zespoły m.in. z Bielska-Białej, Chorzowa, Gorzowa Wlkp., Kielc, Krakowa, Olsztyna, Ozimka, Poznania, Słupska i Stargardu Szczecińskiego. Aktorami jest głównie młodzież licealna i studenci.

Program tegorocznej Biesiady jest bardzo bogaty. Zaprezentowane zostaną adaptacje sztuk m.in. Różewicza, Świrszczyńskiej, Tomasza Manna i Arystofanesa. Wiele zespołów zaprezentuje swoje autorskie przedstawienia. Formy prezentowanych spektakli będą także różnorodne. Publiczności zaprezentują się m. in. teatry dramatyczne jak i jednego aktora.

Występy młodych artystów podczas Biesiady oceniali zawsze wyśmienici jurorzy, wśród nich byli: Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Andrzej Jarecki, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Markuszewski, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

W tym roku w jury zasiądą: aktor Dariusz Kordek, dziennikarz i krytyk teatralny Krzysztof Sielicki oraz dyrektor rzeszowskiego teatru im. Wandy Siemaszkowej Przemysław Tejkowski.

"Tradycją Biesiad jest to iż dla uczestników jeden z jurorów przygotowuję spektakl. W tym roku wystąpi Dariusz Kordek. Wraz z Olgą Bończyk zaprezentuje się w przedstawieniu >Sztuka kochania czyli serdeczne porachunki< w reżyserii Jadwigi Has" - powiedziała PAP Jolanta Nowak z przemyskiego Centrum Kulturalnego, które jest współorganizatorem imprezy.

Impreza tradycyjnie odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury, mieszczącym się w zabytkowym obiekcie dawnego teatru dworskiego rodziny Ponińskich, byłych właścicieli Horyńca.

Oryginalne nazwy nagród przyznawanych laureatom Biesiady ("Złoty Róg Myśliwski Króla Jana" i "Złota Misa Borowiny") biorą się stąd, że Horyniec od dawna słynie z wysokiej jakości borowiny, a na polowania przyjeżdżał tam nawet król Jan III Sobieski.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów