Nastolatki mocniej przeżywają książki!

«poprzedni     następny»
2013-05-06 12:00:25
news - Nastolatki mocniej przeżywają książki!

Każdy zapalony czytelnik wie, że książki mają magiczną właściwość przenoszenia nas do innych światów. Naukowcy twierdzą, że dzieje się tak, ponieważ wydarzenia, o których czytamy, stymulują te same obszary mózgu, które reagują na prawdziwe wydarzenia. Nie wszyscy jednak przeżywamy książki tak samo intensywnie. Młodzież przeżywa je bardziej emocjonalnie.

 

Maria Nikolajeva z Uniwersystetu Cambridge zwraca uwagę, że dojrzewanie to trudny okres dla każdego człowieka i na umysł nastolatka łatwiej wpłynąć niż na umysł osoby dorosłej. Tym tłumaczy się szczególną popularność młodzieżowych aktorów, muzyków, seriali czy książek i specyficzny rodzaj kultu, który nastolatkowie tworzą wokół swoich prawdziwych lub funkcjonujących tylko na papierze idoli. Karen Coats z Uniwersytetu Illinois zauważa: - Czego się nauczyliśmy przez ostatnią dekadę, to fakt, że nastoletni mózg przetwarza informacje inaczej niż mózg dojrzały. Obrazowanie mózgu pokazuje, że nastolatkowie częściej reagują emocjonalnie i rzadziej rozważają konsekwencje swoich decyzji poprzez racjonalne prognozowanie. 

 

Naukowcy wskazują, że na listy bestsellerów dla młodzieży wchodzą przede wszystkim książki nieco mroczne, pełne walczących ze sobą, sprzecznych sił, często dotyczące wampirów lub mutantów. Sugerują oni, że może to wynikać ze specyfiki okresu dojrzewania: trudnego, obfitującego w sprzeczności i sprawiającego, że nastolatek w ciągu doby może zmienić nastrój z mrocznego i gniewnego na lekki i radosny. 

 

Nie tylko fabuła i problemy, z którymi mierzą się bohaterowie, ale także konstrukcja książki ma wpływ na to, jak intensywny jest jej odbiór.

 

W Maximum Ride, bestsellerowym cyklu stworzonym przez Jamesa Pattersona, nie tylko motyw przewodni dotyczy konfliktu dzieci-mutanty kontra bezduszni naukowcy, ale także wszystkie części cyklu zostały podzielone na krótkie, niezwykle emocjonujące rozdziały. Dziennikarze „USA Today” uważają, że za międzynarodowy sukces cyklu może odpowiadać właśnie jego specyficza konstrukcja: To pisarstwo jest wizualne i filmowe – to cechy, których dzieci oczekują od gier wideo, kreskówek czy filmów akcji” - piszą. 

 

Maria Nikolajeva uważa, że ze względu na szczególną wrażliwość młodzieży, autorzy książek dla tej grupy wiekowej mają szczególne zobowiązania. Dodaje również: - Musimy być świadomi, że na młodych ludzi wpływa to, co czytają, co oglądają i w co grają. To wszystko ma bardzo duże znaczenie.

Opinia
Treści
takahe Linia koment młodzież wszystko przeżywa bardziej emocjonalnie
2014-02-06 14:35:29
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów