24.06-01.07: Lubuskie Lato Filmowe

«poprzedni     następny»
2007-06-26 00:59:49

LUBUSKIE LATO FILMOWE odbywa się od 24 czerwca do 1 lipca. Jest to najstarszy w Polsce festiwal filmowy, na który przyjeżdżają fani kina, studenci szkół filmowych, filmoznawcy. W programie festiwalowym prezentowane są najnowsze osiągnięcia kina Europy Środkowo-Wschodniej: Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, jak również konkurs fabularny, dokumentalny, pokazy wideo-artu, etiud szkolnych.

W programie polskim, obok najciekawszych fabuł ubiegłego sezonu, zostanie pokazany fabularny debiut Piotra Szczepańskiego „ALEJA GÓWNIARZY” oraz dwa niezwykłe dokumenty: Małgorzaty Szumowskiej „A CZEGO TU SIĘ BAĆ” - film odsłaniający bogaty, nierozpoznany, nieobecny w mediach obszar kultury: śmierć i pogrzeb oraz film Marii Zmarz-Koczanowicz i Teresy Torańskiej „DWORZEC GDAŃSKI” - opowieść o ludziach pochodzenia żydowskiego, którzy w 1968 zostali pozbawieni polskiego obywatelstwa i wypędzeni z kraju.

Podczas tegorocznego LUBUSKIEGO LATA zostaną pokazane dotychczas nieemitowane dokumenty Agnieszki Arnold. Ich bohaterami są wybitne postacie polskiej inteligencji: Karol Modzelewski (przyjaciel Jacka Kuronia, w latach 60. współautor słynnego listu do władz), ks. Adam Boniecki, Maria Janion. Arnold dotyka w swoich filmach najdrażliwszych faktów XX-wiecznej historii, stosunków polsko-ukraińskich.

W tegorocznej edycji dominującym tematem łagowskiego seminarium będzie właśnie historia. Filmoznawcy i historycy będą dyskutować na temat "Historia. Prawda i pojednanie". Czego właściwie szukamy w historii? Na ile służy ona nowej polityce, nowym podziałom, rewizji utartych opinii, a na ile tworzeniu wspólnoty? Jak Niemcy traktują swoją historię, zwłaszcza historię NRD. Odbędzie się rozmowa z wybitnym reżyserem Volkerem Schloendorffem dotycząca filmu „STRAJK” i mitu "Solidarności" - do czego jest jeszcze potrzebny w Polsce i na Zachodzie? Gościem specjalnym festiwalu będzie znana węgierska reżyserka Judit Elek, która przywiezie swój najnowszy film „ÓSMY DZIEŃ TYGODNIA” z Mają Komorowską i Franciszkiem Pieczką.

W konkursie znalazły się nowe filmy niemieckie, węgierskie, czeskie, ukraiński i litewski. Swoje filmy pokażą Paweł Althamer i Józef Robakowski. Nagrodę Brylantowego Grona za całokształt twórczości otrzyma jeden z najwybitniejszych współczesnych dokumentalistów Marcel Łozinski, który przedstawi film-niespodziankę.

Dyrektorem Programowym Festiwalu jest Tadeusz Sobolewski.

 

Źródło: www.culture.pl

 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów