27.06-6.07: 18. Festiwal Kultury Żydowskiej

«poprzedni     następny»
2008-06-28 23:43:34

Poranną modlitwą szabatową w Synagodze Tempel rozpoczął się w sobotę w Krakowie 18. Festiwal Kultury Żydowskiej. W jego programie znalazło się 208 wydarzeń: koncerty, warsztaty, projekcje filmowe, spektakle i wycieczki.

    

Motywem przewodnim dziewięciodniowej imprezy jest 60. rocznica powstania państwa Izrael.

Publiczności zaprezentują się izraelscy artyści. O współczesnym Izraelu opowiadać będą m.in. ambasador tego kraju David Peleg, dziennikarz Eli Barbur i były ambasador Szewach Weiss.

Przy jednej z ulic na krakowskim Kazimierzu stanie druzyjski namiot, gdzie będzie można skosztować pitę - pszenne placuszki - jeden z typowych izraelskich przysmaków. Współczesnej poezji hebrajskiej poświęcony będzie Krakowski Salon Poezji w Teatrze im. J.Słowackiego.

Zapowiadana wcześniej wizyta Yony Metzgera, Aszkenazyjskiego Naczelnego Rabina Izraela została odwołana.

Festiwal potrwa do 6 lipca. Honorowym patronatem objął go prezydent RP Lech Kaczyński.

Zdaniem dyrektora festiwalu Janusza Makucha kluczem do zrozumienia tego wydarzenia jest "pluralizm". Od lat do Krakowa przyjeżdżają bardzo różnorodni wykonawcy, nie tylko żydowscy.

W niedzielę w Synagodze Tempel na koncercie "Pokój nad Izraelem!" zaśpiewają trzej kantorzy - Benzion Miller, Azi Schwartz i Itzchak Meir Helfgot, ale podczas festiwalu wystąpi też zespół prezentujący muzykę klezmerską "na punkowo" - Oy Division z Izraela.

Uzupełnieniem cześci artystycznej jest program edukacyjny: wykłady, warsztaty (m.in. kuchni, śpiewu, tańca, kaligrafii, plastyczne i genealogiczne) i spacery po krakowskim Kazimierzu, podczas których można poznać zabytki i historię tej dzielnicy.

W piątek na placu Bohaterów Getta(dawniej Zgody) odbędzie się Zachor - ceremonia modlitewna ku czci Żydów, którzy zginęli podczas likwidacji krakowskiego getta i w obozie zagłady w Płaszowie.

5 lipca publiczność spotka się na największym festiwalowym koncercie "Szalom na Szerokiej", a w ostatnim dniu w Synagodze Tempel zagra Leopold Kozłowski i Przyjaciele.

Festiwalowe wydarzenia, koncerty i spotkania, obędą się w tym roku także w Warszawie i w Kazimierzu Dolnym.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest najpoważniejszą w Polsce i jedną z największych na świecie imprez prezentujących kulturę i tradycję Żydów. Po raz pierwszy odbył się 20 lat temu, ale to jego 18. edycja, bo dwukrotnie (w 1989 i 1993 r.) nie był organizowany. Z kameralnego wydarzenia Festiwal urósł do imprezy, na którą przybywa ok. 20 tys. osób. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów