3.02: wspomnienie o Kazimierzu Moczarskim

«poprzedni     następny»
2009-01-29 17:45:50

Spotkanie poświęcone książce Anny Machcewicz "Kazimierz Moczarski. Biografia" odbędzie się 3 lutego, we wtorek, o godz. 18. w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie.
  Bohaterem wieczoru będzie autor "Rozmów z katem", o którego tragicznej biografii rozmawiać będą Anna Machcewicz, Elżbieta Moczarska oraz Andrzej Friszke.

Spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz.

Jak pisze autorka książki "Kazimierz Moczarski. Biografia" należał do straconego pokolenia – ale swojego życia nie stracił. Pierwsza pełna biografia Kazimierza Moczarskiego uświadamia nam wagę i znaczenie jego losów. Był zwykłym niezłomnym bohaterem.

Najbardziej znany epizod z życia Kazimierza Moczarskiego – dziewięć miesięcy spędzonych w jednej celi z oprawcą warszawskiego getta Jurgenem Stroopem - to tylko wierzchołek góry lodowej. Autor "Rozmów z Katem" wyszedł zwycięsko ze wszystkich prób, jakie stawiały przed nim los i historia.  Rzucił się w wir konspiracyjnej walki z hitlerowskim okupantem i nie przerwał jej nawet po upadku powstania warszawskiego. Przetrwał stalinowskie represje, choć rozłączono go na ponad 10 lat z ukochaną żoną. Nawet w smutnych czasach rządów Gomułki i Gierka nie porzucił swoich poglądów, a osobistą tragedię – ciężką chorobę jedynego dziecka - przekuł w działanie na rzecz społecznego dobra. Na dodatek stworzył dzieło o przesłaniu, dorównujące rangą przesłaniu dzieł Sołżenicyna.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów