3 dni wolności - najlepszym polskim dokumentem krótkometrażowym na festiwalu Nowe Horyzonty

«poprzedni     następny»
2011-08-01 22:03:10
news - 3 dni wolności - najlepszym polskim dokumentem krótkometrażowym na festiwalu Nowe Horyzonty

 

Podczas zakończonej wczoraj 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, za najlepszy polski dokument krótkometrażowy uznano „3 dni wolności” w reżyserii Łukasza Borowskiego, wyprodukowany przez Szkołę Wajdy.


 „3 dni wolności“ to krótkometrażowy dokumentalny debiut Łukasza Borowskiego. Bohater jego filmu, Piotr, po wieloletnim pobycie w więzieniu wychodzi na pierwszą przepustkę. Towarzyszymy mu od momentu, w którym jest odprowadzany przez strażników do furty prowadzącej na wolność. Tam czeka na niego Marek – jego opiekun i „anioł stróż“, który podjął się wsparcia Piotra w prawdziwym świecie, poza systemem penitencjarnym. Co dla Piotra będzie ważne, z kim się spotka i jak wykorzysta owych kilka długo wyczekiwanych dni?  


Przeczytałem w gazecie artykuł na temat fundacji, która pomaga powrócić do normalnego życia więźniom kończącym odbywać wieloletnie wyroki – mówi Łukasz Borowski. Zainteresowało mnie, w jaki sposób człowiek po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach odosobnienia patrzy na nasz świat. Co go zaskakuje? Co szokuje? Co się tak naprawdę przez te lata zmieniło? Doszedłem do wniosku, że bohater po wieloletnim wyroku pozwoli spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość w sposób świeży i czysty. Jak dziecko. Chciałem, żeby “3 dni wolności” nie były tylko filmem o więźniu czy przestępcy, ale filmem o człowieku (pełen wywiad z reżyserem na stronie: www.wajdaschool.pl/1398).

 

 

Film miał swoją premierę podczas 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 2011 r., gdzie został pokazany w sekcji Panorama Filmu Polskiego. Nagroda w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych na festiwalu Nowe Horyzonty jest tym bardziej cenna, że głosują na nią widzowie. Warto przypomnieć, że w tej samej sekcji zwyciężyły w poprzednich latach inne dokumenty ze Szkoły Wajdy: „Viva Maria” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej (2010) oraz „Henio idziemy na Widzew” w reżyserii Michała Jóźwiaka (2008).


„3 dni wolności” to produkcja Szkoły Wajdy zrealizowana w ramach Programu Dokumentalnego – DOK PRO. Nabór na następną edycję programu właśnie trwa. Termin zgłoszeń upływa 31 sierpnia. Więcej informacji o naborze: www.wajdaschool.pl/1411.


Więcej o filmie: www.wajdaschool.pl/1348.
Więcej o nagrodach 11. MFF Nowe Horyzonty:
www.nowehoryzonty.pl/aktualnoscm.do?lang=pl&id=1661.

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów