3 IV: Demontaż w Starym Browarze

«poprzedni     następny»
2014-03-31 11:02:54
news - 3 IV: Demontaż w Starym Browarze

„Demontaż” – spotkanie z autorem książki Disassembly Bownikiem i krytykami sztuki Jakubem Bąkiem i Iwo Zmyślonym odbędzie się 3 kwietnia w poznańskim Starym Browarze (pasaż +3, godz.: 18:00).

 

Disassembly to tytuł jednej z najlepszych książek fotograficznych 2013 roku (wg portalu Fotopolis.pl), która ukazała się nakładem poznańskiego wydawnictwa Mundin. 

 


Bohaterami książki są kwiaty, które autor rozbiera na części, korzystając z domowych narzędzi, a następnie składa ponownie w możliwie niezmienionej formie. Do procesu dekonstrukcji Bownik wykorzystuje kleje, taśmy, linki, odmierza dokładnie odległości między liśćmi – zapisuje je na nich ołówkiem i fotografuje. Powstałe zdjęcia, nawiązujące do tradycji przedstawiania martwej natury, perfekcyjnie imitują i przywołują to, co zostało poddane destrukcji. Hipnotyzują zdeformowanym wdziękiem i jednocześnie wywołują niewygodne poczucie uczestnictwa w eksperymencie. Narracja książki budowana już od zdjęcia na okładce, przez serię kolaży i rysunków, osiąga punkt kulminacyjny w środkowej części publikacji, aby skończyć na szkicach. 

 

Podczas spotkania Bownik opowie o swoich

disa fascynacjach eksperymentami naukowymi, o ich wpływie na cykl fotografii „Disassembly” oraz o pracy nad książką. Spotkanie poprowadzą krytycy sztuki Jakub Bąk i Iwo Zmyślony. 

 

 

Spotkanie / „Demontaż” 

3 kwietnia, godz. 18.00

Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań 

/ Siedziba Mundin, Pasaż, +3 / wejście schodami pomiędzy restauracjami /

Prowadzenie: Jakub Bąk, Iwo Zmyślony

Organizator: Wydawnictwo Mundin

Patroni medialni: Fotopolis.pl, FUTU

Partner: Stary Browar, Bookarest

 

Bownik (ur. 1977), artysta wizualny. Jego wielkoformatowe fotografie przedstawiają tematy związane z młodością, rekonstrukcją wartości i oddziaływaniem zjawisk technologicznych na codzienne życie. W obrębie obrazu fotograficznego korzysta często z konwencji wizualnych zaczerpniętych z kina, archiwów policyjnych i klasycznych przedstawień malarskich. Wykorzystując relacje pomiędzy minionym a aktualnym, sztucznym a realnym, utrwalonym i nieistniejącym, bada możliwości oddziaływania fotografii. Bownik jest wykładowcą Akademii Fotografii w Warszawie, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum In Huis Marseille w Amsterdamie oraz w Fundacji Sztuki Polskiej ING

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów