Richard Flanagan z Bookerem

«poprzedni     następny»
2014-10-15 13:34:00
news - Richard Flanagan z Bookerem

Australijski powieściopisarz Richard Flanagan został laureatem Man Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich - ogłosiło we wtorek jury w Londynie. Wyróżniono jego powieść The Narrow Road to the Deep North.

 

- To niezwykła opowieść o miłości, a także o ludzkim cierpieniu i o braterstwie - powiedział przewodniczący jury, filozof Anthony Grayling, cytowany przez BBC.

 

Akcja powieści rozgrywa się podczas budowy w czasie II wojny światowej linii kolejowej z Tajlandii do Birmy, zwanej Koleją Śmierci. Wznosili ją alianccy jeńcy wojenni wzięci do niewoli przez Japończyków i azjatyccy robotnicy przymusowi. Budowa pochłonęła życie ponad 100 tysięcy ludzi.

 

Nagrodę Man Bookera w tym roku po raz pierwszy przyznawano według nowych reguł - mogą kandydować do niej wszyscy autorzy piszący po angielsku, bez względu na obywatelstwo. Wcześniej dostępna była tylko dla pisarzy z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Wspólnoty Narodów. W historii nagrody, przyznawanej od 46 lat, Flanagan jest trzecim laureatem z Australii. W ubiegłym roku nagrodzono nią Eleanor Catton za powieść Wszystko, co lśniktóra ukazała się właśnie na polskim rynku.

 

(PAP), fot. wikipedia.org

Opinia
Treści
azetka79 Linia koment piękne gratulacje!!! ale fajnie!!!
2014-10-15 13:39:47
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów