Rusza wielki konkurs na fraszkę!

«poprzedni     następny»
2014-12-16 14:51:19
news - Rusza wielki konkurs na fraszkę!

Narodowe Centrum Kultury ogłasza ogólnopolski konkurs na fraszkę:
 „Piękno naszego języka w codzienności umyka”

Narodowe Centrum Kultury, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Agencja Reklamowa Aviator ogłaszają ogólnopolski konkurs literacki „Piękno naszego języka w codzienności umyka”. Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają osoby 50+ oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Na autorów najlepszych fraszek promujących piękną polszczyznę czekają cenne nagrody, w tym m.in. tygodniowe i dwutygodniowe wczasy w Polsce oraz atrakcyjne wydawnictwa NCK. Akcję wspierają Związek Literatów Polskich oraz Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Szczegóły konkursu są dostępne na stronie www.konkursnafraszke.pl.

Ogólnopolski konkurs literacki „Piękno naszego języka w codzienności umyka” to wspólna kampania społeczna Narodowego Centrum Kultury, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Agencji Reklamowej Aviator. Poprzez swoją inicjatywę organizatorzy chcą przeciwdziałać powszechnej tabloidyzacji i pauperyzacji języka oraz pokazać, dlaczego warto posługiwać się w życiu codziennym poprawną, literacką polszczyzną. Głównym celem konkursu jest pobudzenie do działań intelektualnych osób 50+ oraz dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, jak również utrwalenie dla przyszłych pokoleń pięknego języka, jakim posługuje się nadal wielu polskich seniorów.
Konkurs, który ruszył na początku grudnia br., zostanie przeprowadzony w dwóch etapach. Jego pierwsza, pilotażowa część potrwa od 8 do 29 grudnia 2014 r. Drugi etap rozpocznie się wiosną przyszłego roku i zakończy się uroczystą Galą Finałową, zaplanowaną na 30 listopada 2015 r. W jej trakcie poznamy laureatów konkursu, dla których organizatorzy przygotowali szereg atrakcyjnych nagród w obu grupach wiekowych.

W kategorii seniorów, na autora najlepszej fraszki promującej piękną, poprawną polszczyznę czekają 2-tygodniowe wczasy w Polsce dla dwóch osób. Natomiast pięciu najzdolniejszych młodych twórców zostanie nagrodzonych wspólną tygodniową wycieczką w polskie góry, pod opieką nauczyciela języka polskiego tego dziecka, które zwycięży w tej kategorii wiekowej. Wszyscy pozostali laureaci otrzymają cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów i partnerów konkursu. Zwycięskie utwory zostaną opublikowane na łamach tygodnika "ANGORA", patrona medialnego akcji. Wszystkie nagrodzone w konkursie fraszki, wraz z utworami literatki Marleny Wilbik, autorki fraszki tytułowej, pojawią się także w specjalnej, limitowanej edycji wydawniczej, która trafi do wszystkich osób uczestniczących w Gali Finałowej.

Zwycięzców konkursu wybierze jury pod przewodnictwem Stefana Jurkowskiego, członka Prezydium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, złożone z osób od wielu lat aktywnie działających na rzecz rozwoju polskiej kultury i edukacji. W jego skład wejdą m.in.: Jerzy Fedorowicz, poseł i wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu, Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Krystyna Lewkowicz, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH oraz Mirosława Kaźmierowska, dyrektor zarządzająca Agencji Reklamowej Aviator.

Wiele osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, a także dużo młodszych, próbuje swoich sił w pisaniu. Chcą tworzyć, często w opozycji, do pojawiającej się w mediach nowomowy, która pauperyzuje polski język, sprowadza go do banalnych podpisów pod zdjęciami w tabloidach czy w reklamach. Piszą poezje, fraszki, czasami prozę. Nie mogą się pogodzić z zaśmiecaniem i zubożaniem języka, który przecież jest istotną wartością, choć niewymierną, nie przynoszącą doraźnego zysku. Zaczynają tworzyć sami – twierdzi Stefan Jurkowski, przewodniczący jury. - Hasło naszego konkursu na najlepszą fraszkę brzmi: "Piękno naszego języka w codzienności umyka". Dlatego zapraszamy wszystkich czujących w sobie literacką "iskrę bożą", którym leży na sercu ocalenie polskiej mowy przed pospolitą codziennością, zanikaniem, do wzięcia udziału w naszej "misyjnej" akcji.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, wraz z regulaminem oraz formularzem konkursowym, można znaleźć na stronie www.konkursnafraszke.pl.

Opinia
Treści
nureczka Linia koment Jednak się zaliczam :)
2014-12-16 16:46:04
violabu Linia koment "Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają osoby 50+ oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym". Azetko i Nureczko, Wy chyba nie zaliczacie się do tych grup.
2014-12-16 15:24:15
azetka79 Linia koment ja chyba też:)
2014-12-16 15:07:47
nureczka Linia koment Chyba spróbuję swych sił :)
2014-12-16 15:02:52
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów