Znamy najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2014 roku!

Data: 2014-12-11 08:44:17 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Znamy najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2014 roku!

Genialni. Lwowska szkoła matematyczna (Iskry), Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej (Znak), Na białych Polaków obława. Sowieckie wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-53 (Wydawnictwo Literackie), Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku (Instytut Wydawniczy Erica), Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa (Wydawnictwo Naukowe PWN), Turkusowe szale (Bellona) – to najlepsze książki historyczne II półrocza 2014 w plebiscycie Historia Zebrana - www.historiazebrana.pl!

 

Plebiscyt organizowany jest przez redakcje serwisów Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ok. 3 tys. głosów) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

 

 

W rolach głównych

 

W tej kategorii rywalizują publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia

 

Głosami jury nagrodę otrzymała książka: Genialni. Lwowska szkoła matematyczna Mariusza Urbanka, wydana przez Iskry. - Książki Mariusza Urbanka można już polecać w ciemno i Genialni. również nie powinni zawieść nikogo, kto po nich sięgnie. Czytelnik otrzymuje rzetelną, a jednocześnie wartką, okraszoną humorem opowieść, od której nie sposób się oderwać. Znakomitym pomysłem jest uzupełnienie publikacji obszernym wywiadem z matematykiem i badaczem historii nauki Romanem Dudą, który pozwala laikowi lepiej zrozumieć, na czym polegał fenomen lwowskiej szkoły matematycznej. – uzasadnił werdykt jury Roman Sidorski, redaktor portalu Histmag.org.

 

Internauci zagłosowali zaś w tej kategorii na publikację: Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej Ewy Stachniak, wydaną przez Znak Między Słowami. - To niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach. Intymna spowiedź cesarzowej, która miała wszystko, czego zapragnęła… a może wszystko, prócz najważniejszego? – tak reklamuje książkę jej wydawca.

 

 

Okiem badacza

 

To kategoria przeznaczona dla książek historycznych, wyposażonych w aparat naukowy, przeznaczonych przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

 

W tym wypadku jurorzy postawili na książkę Grzegorza Motyki: Na białych Polaków obława. Sowieckie wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-53 (Wydawnictwo Literackie). – Autor podjął się ambitnego zadania przedstawienia kwestii polityki ZSRR i jego struktur siłowych (głównie NKWD) wobec polskiego podziemia niepodległościowego od ostatniego roku wojny aż po śmierć Józefa Stalina. Szczególnie ten drugi okres, tj. lat 1945-1953 jest stosunkowo mało znany. Dotyczy to zwłaszcza terenów ziem II RP włączonych do ZSRR po 1945 r. Autor skrupulatnie opisuje najważniejsze wydarzenia z lat 1944-1945, m.in. akcję "Burza" oraz "Ostra Brama". Poddaje także analizie odwieczne polskie pytanie "Bić się czy nie bić" w aspekcie ziem pozostałych za linią Curzona opisując przy tym proces depolonizacji Kresów i niszczenia polskiego podziemia. W pracy znajdujemy również opisy działań na terenach centralnej i północnej Polski. Praca wnosi wiele nowych ustaleń do opisanego w tytule problemu. – komentuje wybór prof. Jarosław Kłaczkow, reprezentujący Polskie Towarzystwo Historyczne.

 

Z kolei najwyższe uznanie internautów zdobyła książka Artura Szrejtera Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku wydana przez Instytut Wydawniczy Erica. - Naukowe w treści, popularnonaukowe w formie – niewielu badaczy w Polsce próbuje pisać o przeszłości właśnie w ten sposób, w większości uznając za ujmę dostosowanie narracji do odbiorcy lub przeciwnie, skupiając się tylko na tym, by było lekko i przyjemnie, a niekoniecznie rzetelnie. Artur Szrejter swoimi książkami o średniowiecznych Słowianach pokazuje, czym tak naprawdę powinna być dobra popularyzacja. Oby więcej takich prac! – zachwyca się zwycięską publikacją Agnieszka Leszkowicz, koordynatorka działu recenzji portalu Histmag.org.

 

 

Historia niebanalna

 

Rywalizują w niej książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

 

W tej kategorii jury bez cienia wahania wyróżniło książkę Krzysztofa Trojanowskiego Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa (Wydawnictwo Naukowe PWN). – Książka robi ogromne wrażenie natychmiast po wzięciu jej do ręki – jej szata graficzna to prawdziwy majstersztyk! Przyznam jednak, że bogate wydawnictwo albumowe i dodatkowo z pozoru dość lekki temat nie zapowiadały tak rzetelnego opracowania. Miło się było przekonać, że autor naprawdę potrafi pokazać, jak procesy historyczne wpływają na modę – i co moda mówi nam o historii. – komentuje Agnieszka Leszkowicz.

 

Z kolei głosami internautów zwyciężyła publikacja Wydawnictwa Bellona: Turkusowe szale autorstwa Remigiusza Mroza. Polskie lotnictwo na Zachodzie to nie tylko Dywizjon 303. Turkusowe szale to powieść sensacyjna, której fabuła opiera się na rzeczywistych wspomnieniach, dokumentach, oraz wydarzeniach związanych z 307 Dywizjonem Nocnym Myśliwskim „Lwowskich Puchaczy”. Polacy patrolują brytyjskie niebo po zmroku, za dnia zmagając się z szeregiem problemów – aklimatyzacją pośród "herbaciarzy", przestarzałymi samolotami, brakiem zaufania i… barierami językowymi utrudniającymi podrywanie Brytyjek w rozlicznych pubach. Ich maszyny nazywane są latającymi trumnami, ale mimo to Polacy niczego nie pragną bardziej, niż wzbić się w przestworza i zetrzeć z wrogiem. RAF jednak nie pali się do tego, by dać im szansę... – opisuje zwycięską książkę jej wydawca.

 

Na stronie plebiscytu rozpoczęło się już głosowanie na najlepsze książki 2014 roku – internauci oraz jurorzy wybiorą je spośród publikacji nagrodzonych w pierwszym i drugim półroczu.

 

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy podczas Warszawskich Targów Książki.

 

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje