Paweł Piotr Reszka z Nagrodą Kapuścińskiego

Data: 2016-05-24 13:27:49 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Paweł Piotr Reszka z Nagrodą Kapuścińskiego

Paweł Piotr Reszka otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki opublikowany w 2015 za książkę Diabeł i tabliczka czekolady. Gala wręczenia Nagrody odbyła się 20 maja br. podczas Warszawskich Targów Książki. 

 

Tom Diabeł i tabliczka czekolady, wydany 26 marca 2015 roku nakładem Agory, to zbiór 15 reportaży publikowanych wcześniej w „Gazecie Wyborczej” w latach 2006-2014 oraz 12 miniatur napisanych specjalnie do książki. Wszystkie opowiadają o współczesnej Polsce na przykładzie Lubelszczyzny, - Lecz większość historii w tej książce – jak mówił w laudacji przewodniczący jury Maciej Zaremba Bielawski – mogła się wydarzyć w Narwiku albo w Nowym Jorku, zeszłej jesieni albo sto lat temu.

 

Paweł P. Reszka pisze też o Polsce niewidzialnej. O dziewicy, która dała się uwieść Jezusowi. O zawstydzonych Sprawiedliwych. O ukrytych dawcach organów. O diable na popołudniowej lekcji. O naprawianiu homo na hetero. 

 

Zdaniem jury Reszka z ogromną wrażliwością i przenikliwością wsłuchuje się w dramatyczne opowieści swoich rozmówców (…), dociera do spraw ukrytych, pisze powściągliwie, niemal przezroczystym stylem, a także z wielkim szacunkiem i taktem łączy poczucie humoru z głęboką empatią.

 

Paweł Piotr Reszka, urodzony w 1977 r., skończył historię na UMCS oraz podyplomowe dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2002 roku pracuje w oddziale lubelskim „Gazety Wyborczej”.

 

W tym roku w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki  znalazły się jeszcze cztery książki: Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro Karoliny Domagalskiej (Czarne) – zdaniem Studenckiego Jury z Uniwersytetu Wrocławskiego i czytelników „Gazety Wyborczej” najlepszy reportaż 2015 roku; Droga 816 Michała Książka (Fundacja Sąsiedzi); Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie Jenny Nordberg, przeł. z angielskiego Justyn Hunia (Czarne); Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę Zbigniewa Parafianowicza i Michała Potockiego (Czarne).

 

Wyboru najlepszej reporterskiej książki 2015 roku dokonało jury pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego, w składzie: Ewa van den Bergen-Makała, Piotr Mitzner, Katarzyna Nowak i Lidia Ostałowska. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko.

 

Od dwóch lat jest także przyznawana Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego – w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości i za przekład na nowy język. W tym roku nagrodzeni zostali: za całokształt twórczości translatorskiej – dr Martin Pollack, ambasador polskiej kultury w świecie niemieckojęzycznym, przyjaciel Ryszarda Kapuścińskiego, który przetłumaczył jego 13 książek na niemiecki; a za przekład na nowy język – dr Osman Fırat Baş, który przetłumaczył na turecki książkę Kapuścińskiego po raz pierwszy z oryginału (Podróże z Herodotem). Wręczenie nagrody Martinowi Pollackowi odbyło się 4 marca br. w Warszawie podczas „Urodzin Ryszarda Kapuścińskiego” w Kinie Atlantic, natomiast Osman Fırat Baş odebrał nagrodę podczas piątkowej gali w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

 

Więcej o 7. edycji Nagrody im. Kapuścińskiego i nominowanych w niej książkach można przeczytać na Wyborcza.pl i na oficjalnej stronie Nagrody.

 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Jury – pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego, reportera i tłumacza – ocenia także pracę tłumaczy, od piątej edycji może nagrodzić i autora najlepszego przekładu roku. (W 7. edycji nagroda dla autora najlepszego przekładu roku nie została przyznana).

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje