9 V: Michał Jagiełło w Szczecinie

«poprzedni     następny»
2011-05-08 12:23:29
news - 9 V: Michał Jagiełło w Szczecinie

W ramach Tygodnia Bibliotek zapraszamy na spotkanie autorskie Michała Jagiełły połączone z promocją książek: Ciało i pamięć. Wiersze oraz Narody i narodowości. Przewodnik po lekturach Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 9 maja 2011 r. o godz. 17 w Sali Stefana Flukowskiego Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie.

 

 

Michał Jagiełlo, autor promowanych książek, to również alpinista, ratownik TOPR-u przewodnik tatrzański, a także publicysta i pisarz tworzący głównie dzieła o tematyce górskiej, członek warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W trakcie studiów uzyskał uprawnienia przewodnika górskiego w Studenckim Kole Przewodników Górskich W tym okresie był ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Brał udział w ponad 250 wyprawach ratunkowych. W 1972 został naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR pełnił tę funkcję do 1974 roku. Michał Jagiełło uczestniczył również w wielu wspinaczkach m. in. w Tatrach, Alpach, Kaukazie Pamirze. Pokonał wiele trudnych ścian, największym jego osiągnięciem alpinistycznym jest nowa droga na północnej ścianie Dent d'Herens.

 

W 1974 roku wyjechał z Zakopanego do Warszawy w stolicy zajął się m.in. publicystyką i twórczością literacką. Od jesieni 1989 przez 8 lat piastował w kilku kolejnych rządach funkcję wiceministra Od 1998 do marca 2007 był dyrektorem Biblioteki Narodowej, a przez wiele lat przewodniczącym Krajowej Rady Bibliotecznej. Jest wykładowcą w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i w Collegium Civitas (kultura mniejszości narodowych, antropologia wielokulturowości: mniejszości narodowe w Polsce).

 

W 2009 za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

 

Opublikował:

•Obsesja, 1978

•Hotel klasy Lux, 1978

•Wołanie w górach,1979

•Bez oddechu, 1981

•Partnerstwo dla przyszłości. Szkice o polityce wschodniej i mniejszościach narodowych, 1995

•Ciało i pamięć, Warszawa 2010

•Narody i narodowości. Przewodnik po lekturach. Warszawa 2010

 

W naszym serwisie znajdziecie recenzję książki "Wołanie w górach", której wznowienie opublikowało Wydawnictwo Iskry - KLIK!

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów