Małgorzata Łukasiewicz laureatką nagrody Hessego

«poprzedni     następny»
2008-07-11 15:19:30

Małgorzata Łukasiewicz otrzymała w ubiegłą środę prestiżowe niemieckie wyróżnienie dla tłumaczy literatury - nagrodę im. Hermanna Hessego za przekład korespondencji między Hermannem Hessem a Tomaszem Mannem ("Hermann Hesse - Tomasz Mann: Korespondencja", PIW, Warszawa 2006.

Nagrodę wręczono w mieście Calw (Badenia-Wirtembergia), w którym urodził się laureat literackiego Nobla Hermann Hesse (1877-1962) i dokładnie w rocznicę urodzin pisarza. M.in. za przekłady dzieł Hessego Polka została wyróżniona.

Przełożona przez Łukasiewicz i wydana w 2006 roku korespondencja między Hessem a Thomasem Mannem "przyczyniła się do rozpropagowania Hessego w Polsce" - podkreśliło jury przyznające nagrodę.

Łukasiewicz przełożyła też na polski m.in. książki tak znanych niemieckich autorów jak Günter Grass, Heinrich Böll.

Małgorzata Łukasiewicz, tłumaczka literatury niemieckiej, eseistka, studiowała języki obce i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, mediami, instytucjami kulturalnymi i naukowymi w kraju i za granicą. Przełożyła ok. 60 książek, w tym Teodora W. Adorna, Hansa-Georga Gadamera, Jürgena Habermasa, Hermanna Hessego, Hansa Roberta Jaussa, Fryderyka Nietzschego, Germana Ritza, W. G. Sebalda, Georga Simmla, Patricka Süskinda (m. in. powieść "Pachnidło"), Roberta Walsera.

W ramach serii "KROKI/SCHRITTE" przełożyła książkę austriackiego pisarza Gerharda Rotha "Podróż do wnętrza Wiednia" (PIW, Warszawa 2006). Niedawno ukazała się jej książka "Rubryka pod różą" (Znak, Kraków 2007), zbiór szkiców o literaturze, publikowanych na łamach miesięcznika "Znak".

Fundacja im. Hermanna Hessego została założona w 1989 roku. Co dwa lata przyznaje nagrodę imienia tego pisarza, na zmianę niemieckojęzycznym czasopismom literackim i tłumaczom propagującym niemiecką literaturę.

za: www.ksiazka.net.pl 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów