9 i 10 maja trwać będzie Festiwal Błońskiego!

«poprzedni     następny»
2012-04-27 11:44:38
news - 9 i 10 maja trwać będzie Festiwal Błońskiego!

9 i 10 maja w Krakowie odbędzie się druga edycja Festiwalu im. Jana Błońskiego, który stanowi kontynuację projektu zainicjowanego w ubiegłym roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tym razem głównym celem jest podjęcie refleksji nad kondycją współczesnej krytyki literackiej i zastanowienie się nad rolą, jaką odgrywa ona zarówno na Uniwersytecie, jak i w innych obiegach kulturalnych.

 

Festiwal ma stworzyć przestrzeń dla dyskusji, które są kluczową formułą tegorocznej edycji. Zamierzeniem organizatorów jest ukazanie różnych relacji, w jakie krytyka wchodzi tak z czytelnikami, jak też z pisarzami. Wydarzeniem towarzyszącym dyskusjom będzie prezentacja czasopism literackich.

 

Refleksja krytyczna skupiona będzie w ramach czterech paneli dyskusyjnych, podczas których zaproszeni dyskutanci będą rozmawiać m.in. o roli, jaką odgrywa medium, poprzez które wypowiada się krytyk (pisma internetowe, duże magazyny literackie, niszowe periodyki kulturalne, czasopisma popkulturalne), o związkach między krytyką i filozofią, czy też o statusie i wpływie nagród literackich na gusta czytelników i sytuację pisarzy i pisarek.

 

W ramach Festiwalu będzie okazja do spotkania się m.in. z Jackiem Dukajem i Przemysławem Czaplińskim. 

 

Ponadto organizatorzy zaplanowali również licealistom kilku krakowskich szkół udział w warsztatach krytycznych, podczas których będą mogli poznać warsztat badawczy krytyka oraz zdobyć narzędzia do komentowania tekstów kultury. Z kolei nauczyciele będą mogli uczestniczyć w warsztacie dr. hab. Krzysztofa Biedrzyckiego, podczas którego zastanowią się nad możliwościami wykorzystania tekstów krytycznych na lekcjach języka polskiego.

 

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie: www.festiwal-blonskiego.pl

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w festiwalowych wydarzeniach.

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów