Dramatyczny stan polskiej edukacji: alarm dla uniwersyteckiej społeczności

Data: 2012-05-05 23:37:57 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Dramatyczny stan polskiej edukacji: alarm dla uniwersyteckiej społeczności

Piszę ten felieton, a za ścianą mój młodszy brat uczy się do klasówki z biologii. Przez barierę odzielającego nas muru słyszę jak wzorowo wymienia kolejne części składowe szyszki, a za chwilę omówi budowę pantofelka. Ze smutkiem stwierdzam, że dla absolwenta polskiego gimnazjum większym wstydem jest fakt nieznajomości budowy ameby niż nieodróżnianie Chopina od Mozarta - wspominał w felietonie na łamach portalu Histmag.org Sebastian Adamkiewicz, utyskując na to, w jaki sposób w naszym kraju kształci się humanistów. - Cokolwiek mówią statystki, stan polskiej humanistyki jest mizerny. Absolwenci studiów humanistycznych to wydmuszki, wioski potiomkinowskie zadowolonych z siebie twórców kolejnych reform. Zapewniam was, drodzy czytelnicy, że humanista, który przejdzie przez polska szkołę, więcej będzie wiedział o pantofelku niż o Arystotelesie, więcej powie o wiązaniach kowalencyjnych niż o mistrzach muzyki barokowej, a gotyk bardziej będzie mu się kojarzył z grą komputerową niż stylem architektonicznym - skonstatował Adamkiewicz.

Przynajmniej równie mocny był list prof. Jana Stanka, zamieszczony na łamach "Gazety Wyborczej" Młodzi, zostaliście oszukani - podkreślał profesor fizyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Czuję się w obowiązku zwierzyć się Wam z bardzo przykrej tajemnicy. Nie jesteście - większość z Was - dobrze wykształceni, a jedynie tak Wam się wydaje. Zostaliście oszukani najpierw przez nauczycieli, a potem przez wykładowców. To oni, a przynajmniej wielu z nich, bezpodstawnie wypisali Wam świadectwa, zaliczyli egzaminy i wydali dyplomy - czasami nawet po kilka. Następnie chcący Wam się przypodobać politycy wmówili Wam i Waszym rodzicom, że dyplom jest tożsamy z posiadaniem wiedzy i umiejętności.

Wczoraj do dyskusji włączył się portal wPolityce.pl, którego redaktorzy spisali wystąpienie prof. dr hab. Ewy Nawrockiej - profesora Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownika Katedry Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej, wygłoszone na konferencji "Wściekłość i oburzenie. Obrazy rewolty w kulturze współczesnej" na Uniwersytecie Gdańskim, 18 kwietnia 2012 roku. - Wszyscy mają poczucie, ba, pewność, że jest źle, bardzo źle. Z polonistyką, z humanistyką, z nauką, z uniwersytetami, z kondycją duchową społeczeństwa. Że będzie jeszcze gorzej. Wszystko toczy się po równi pochyłej. Jesteśmy obolali, oburzeni. Nawet najostrzejsze słowa nie są w stanie tego wyrazić - mówiła prof. Nawrocka. - Powszechny, zatrważający upadek etyki w nauce jest tajemnicą poliszynela. A wokół rozrasta się i umacnia Rzeczpospolita Urzędasów. Spójrzmy prawdzie w oczy: w obecnej formie i w obecnej kondycji nie jesteśmy społeczeństwu do niczego potrzebni. Sfrustrowani, wypaleni, bezwolni, zastraszeni, narzekający, niezdolni do solidarności, na pewno nie jesteśmy potrzebni. Wyobraźmy sobie, że sfrustrowany rzeźnik nie jest w stanie rozebrać tuszy wołu, a wypalony rolnik zaorze pół pola i nie posieje, a depresyjny dróżnik nie przestawi zwrotnicy. "Z wiosną idą chmury, z chmury piorun uderza". Niech uderzy. Zbliża się maj. Pamiętajmy o paryskim maju 1968.
Ogłaszam alarm dla uniwersyteckiej społeczności. Niech trwa.

Głosy te wydają się zaskakująco ważne w momencie, gdy kolejny rocznik maturzystów przystąpił właśnie do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Za chwilę pójdą oni na studia, a następnie większość zapewne wyląduje na bezrobociu. Bezrobociu, na które sobie przez lata zapracowali. Warto dziś wsłuchać się w dyskusję naukowców. Warto samemu zabrać w niej głos. Jeśli i Wy chcecie włączyć się do dyskusji, piszcie na adres: skrempa@granice.pl Najbardziej interesujące opinie z pewnością opublikujemy.


REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje