Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

«poprzedni     następny»
2015-09-07 09:28:54
news - Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

Piotr Wierzbicki, Michał Cichy, Piotr Janicki i Wiktor Dłuski zostali laureatami tegorocznej – dziesiątej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali w hotelu Courtyard by Marriott.

 

Decyzją Kapituły Nagroda Literacka GDYNIA 2015 trafiła w ręce czterech mężczyzn. W kategorii eseistyki otrzymał ją Piotr Wierzbicki za esej Boski Bach (Wydawnictwo Sic!, Warszawa). W kategorii poezji uhonorowano Piotra Janickiego za tom poetycki Wyrazy uznania (Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław). W kategorii prozy nagrodę wręczono Michałowi Cichemu za prozatorski zbiór Zawsze jest dzisiaj (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec). W kategorii przekładu na język polski nagroda przypadła Wiktorowi Dłuskiemu za nowe tłumaczenie Martwych dusz Mikołaja Gogola (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków).

 

Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tys. zł. Do Nagrody Literackiej Gdynia nominowano w tym roku 20 książek. Kapituła wyłoniła je spośród 407 zgłoszeń.

 

Zdobywcy Kostek Literackich spotkali się z czytelnikami w niedzielę, 6 września, we foyer Muzeum Miasta Gdyni. Co istotne, spotkania poprowadzili niemal wyłącznie autorzy nominowani i wyróżnieni NLG w poprzednich latach. O godz. 14:00 Adam Lipszyc poprowadził rozmowę z laureatem w kategorii eseistyki. O godz. 15:00 Joanna Mueller przybliżyła sylwetkę laureata w kategorii poezja. O 16:00 Darek Foks rozmawiał z uhonorowanym przez Kapitułę prozaikiem. O godz. 17:00 Tomasz Swoboda przeprowadził wywiad z laureatem wyłonionym spośród nominowanych tłumaczy. Dzień zakończyła debata poświęcona dziesięcioleciu Nagrody Literackiej GDYNIA, w której udział wzięli prof. Ewa Graczyk, dr Zofia Król oraz prof. Piotr Śliwiński. Debatę poprowadzil Grzegorz Jankowicz.

Opinia
Treści
azetka79 Linia koment szkoda, że tak daleko, ale super, że można o tak ciekawych wydarzeniach przeczytać na Granicach, dzięki wielkie
2015-09-07 09:51:31
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów