5-10.05: Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie motywy"

«poprzedni     następny»
2007-05-04 13:40:23
W dniach 5 – 10 maja w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie motywy”. Festiwal poświęcony jest narodowi żydowskiemu - kulturze, historii i tradycjom oraz współczesnym aspektom życia społeczności żydowskich na całym świecie. Organizatorzy starają się od kilku lat zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji.

W ramach wydarzenia międzynarodowe jury w składzie: Alona Frankel, Peter Fudakowski, Yoram Golan, Aleksander Kwiatkowski, Peter Mostovoy nagrodzi Warszawskim Feniksem najlepszy film Festiwalu oraz przyzna nagrody w trzech kategoriach: fabuła, dokument i film krótkometrażowy. W konkursie uczestniczyć będzie 48 wybranych filmów z około 200 nadesłanych, które zostały wyprodukowane w ciągu ostatnich dwóch lat i stanowią reprezentację 15 krajów.

Wśród imprez towarzyszących Festiwalowi odbędzie się przegląd filmów wyprodukowanych przez Artura Braunera, który jest gościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu.

PROGRAM FESTIWALU

5 maja 2007, sobota

10.00 ŚWIAT MARII/MARIA'S WORLD - dokument Michała Bukojemskiego (Polska), 28 min.
10.30 DWIE SZUFLADY/TWO DRAWERS - dokument Jana Strękowskiego (Polska), 55 min.
11.25 PAMIĘĆ DZIECI/REMEMBERING CHILDREN dokument Hannesa Gellnera i Thomasa Draschana (Francja/Austria), 74 min.
Spotkanie z autorami.

13.05 ZAPOMNIANE DUSZE/FORGOTTEN SOULS - film krótkometrażowy, reż. Ricky Wood (Wielka Brytania), 24 min.
13.30 ZWIERZĘ/THE ANIMAL - film krótkometrażowy Anety Ptak (Polska), 2 min.
13.35 WIECZÓR, KIEDY TROCKI PRZYSZEDŁ NA KOLACJĘ/THE NIGHT TROTSKY CAME TO DINNER - film krótkometrażowy, reż. November Wanderin (Niemcy/Austria/USA), 13 min.
Spotkanie z autorami.

14.15 RACHELA NA DWORCU GDAŃSKIM/RACHEL AT GDANSKI TRAIN STATION - dokument Ewy Szprynger (Polska), 45 min.
15.00 DWORZEC GDAŃSKI/GDAŃSKI RAILWAY STATION - dokument Marii Zmarz-Koczanowicz (Polska), 52 min.
Spotkanie z autorami.

16.20 OCALONE/RESCUED - dokument Jadwigi Wolskiej-Stefanowicz (Polska), 54 min.
17.15 ODWET LERNERA/LERNER'S REVENGE - dokument, reż. Gilad Tocatly (Izrael), 58 min.
Spotkanie z autorami.

18.40 WSPANIAŁE!/GORGEOUS! - film fabularny w reż. Lisy Azuelos (Francja), 85 min.
Spotkanie z autorami.

20.30 Wieczór otwarcia festiwalu organizowany wspólnie z Ambasadą Republiki Francji i Instytutem Francuskim w Warszawie.
21.30 EL CANTOR - film fabularny, reż. Joseph Morder, 90 min.

6 maja 2007, niedziela

11.00 JA TYLKO CHCIAŁEM/AM ŻYĆ/I ONLY WANTED TO LIVE - film dokumentalny, reż. Mimmo Calopresti (Włochy), 75 min.
12.15 YOEL, ISRAEL & PASHKAVILS - film dokumentalny, reż. Lina Chaplin (Izrael), 54 min.
Spotkanie z autorami.

13.30 SISAI - dokument, reż. David Gavro (Izrael/Etiopia), 56 min.
14.30 SPÓŹNIONY UŚCISK/LATE EMBRACE - film dokumentalny, reż. Yehudith Shennar, Aliza Eshed (Izrael), 28 min.
15.00 WIĘCEJ NIŻ 1000 SŁÓW/MORE THAN 1000 WORDS - dokument, reż. Solo Avital (Niemcy/Izrael), 78 min.
Spotkanie z autorami.

16.45 PECHOWY TRÓJKĄT. IZAAK BABEL/THE FATAL TRIANGLE. ISAAK BABEL - dokument Viktora Kukushkina (Rosja), 45 min.
17.30 FOTOGRAFIE MOJEGO TATY/MY FATHER'S PHOTOS - dokument Macieja Hena (Polska), 27 min.
Spotkanie z autorami.

18.20 DZIADKU, MÓW DO MNIE PO ROSYJSKU/GRANDPA SPEAK TO ME IN RUSSIAN - dokument, reż. Louis Lentin (Irlandia), 54 min.
19.15 Z GALICJI DO AARGOWII/FROM GALICIA TO AARGAU - dokument, reż. Peter & Susanne Scheiner (Szwajcaria), 45 min.
Spotkanie z autorami.

20.30 CZARNA KSIĘGA/THE BLACK BOOK - film fabularny Paula Verhoevena (Holandia/Belgia/Niemcy/Wielka Brytania), 145 min.

7 maja 2007, poniedziałek

15.00 MADRYT PRZED HANITĄ/MADRID BEFORE HANITA - dokument, reż. Eran Torbiner (Izrael), 58 min.
16.00 52/50 - dokument, reż. Uri Bar-On (Izrael), 51 min.
Spotkanie z autorami.

17.20 NOWI SAMARYTANIE/NEW SAMARITANS - dokument, reż. Alexander Shabataev & Efim Kuchuk & Sergey Grankin (Izrael/Rosja), 52 min.
18.15 NOWOCZEŚNI/THE MODERN ONES - dokument, reż. Cheli Rosenberg (Izrael), 50 min.
Spotkanie z autorami.

19.35 ODMIENNY GUST/A DIFFERENT DISH - film krótkometrażowy, reż. Shay Hamias (Wielka Brytania), 12 min.
19.50 BĄDŹCIE PŁODNI I ROZMNAŻAJCIE SIĘ/BE FRUITFUL AND MULTIPLY - dokument, reż. Shosh Shlam (Izrael), 50 min.
Spotkanie z autorami.

21.10 STEEL TOES - film fabularny, reż. David Gow & Mark Adam (Kanada), 90 min.
Spotkanie z autorami.

8 maja 2007, wtorek

15.00 KOLEKCJA YEDIDIAHA/YEDIDIA'H COLLECTION - film krótkometrażowy, reż. Noam Demsky (Izrael), 21 min.
15.25 WEST BANK STORY - film krótkometrażowy, reż. Ari Sandel (USA), 20 min.
15.45 DOM NR 103/HOUSE NO. 103 - film dokumentalny, reż. Ohad Domb (Izrael), 30 min.
Spotkanie z autorami.

16.45 PLEMIĘ"/"THE TRIBE - film krótkometrażowy, reż. Tiffany Shlain (USA), 18 min.
17.05 KREDENS - dokument Jacoba Dammasa (Polska/Dania), 29 min.
17.35 ARTUR SZYK: ŻOŁNIERZ SZTUKI/ARTHUR SZYK: SOLDIER IN ART - film krótkometrażowy Jima Ruxina (USA), 15 min.
Spotkanie z autorami.

18.20 KUBA: NIEZNANA PERŁA ANTYLI/CUBA: BEYOND THE PEARL OF THE ANTILLES - dokument Joycelyn Bejar (USA), 71 min.
Spotkanie z autorką.

20.00 Wieczór organizowany wspólnie z Ambasadą USA
21.00 ESKIMOSI Z GALILEI/THE GALILEE ESKIMOS - film fabularny, reż. Jonathan Paz (Izrael), 99 min.
Spotkanie z autorami.

9 maja 2007, środa

15.00 BRATERSTWO KRWI/BROTHERS BY BLOOD - dokument, reż. Manara Nivron (Izrael), 60 min.
16.00 LEKCJA HEBRAJSKIEGO/A HEBREW LESSON - dokument, rez. David Ofek & Ron Rotem (Izrael), 123 min.
Spotkanie z autorami.

18.30 OSTATNI BOJOWNICY/THE LAST FIGTHERS - dokument, reż. Ronen Zaretzky & Yael Kipper (Izrael), 76 min.
Spotkanie z autorem.

20.30 Wieczór organizowany wspólnie z Ambasadą Izraela.

21.30 BLISKO DOMU/CLOSE TO HOME - film fabularny, reż. Vidi Bilu & Dalya Hager (Izrael), 90 min.
Spotkanie z autorami.

10 maja 2007, czwartek

15.00 NATURALIZOWANY/NATURALIZED - film krótkometrażowy, reż. Julia Kots (USA), 6 min.
15.10 CIEMNA NOC/DARK NIGHT - dokument Leona Prudovsky'ego (Izrael), 30 min.
Spotkanie z autorami.

16.00 LADINO - 500 LAT MŁODOŚCI/LADINO 500 YEARS YOUNG - dokument, reż. Rina Papish (Izrael), 50 min.
16.50 OD SZTETLA DO SWINGU/FROM SHTETL TO SWING - dokument, reż. Fabienne Rousso-Lenoir (Francja/USA), 57 min.
Spotkanie z autorami.

18.15 CÓŻ ZA WSPANIAŁE MIEJSCE/WHAT A WONDERFUL PLACE - film fabularny, reż. Eyal Halfon (Izrael), 104 min.
20.00 Zakończenie festiwalu organizowane wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza.
21.30 RÓŻANY OGRÓD/DER ROSENGARTEN - film fabularny, reż. Fons Rademakers.

Źródło: www.culture.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów