Kira Gałczyńska laureatką nagrody im. bpa Ignacego Krasickiego

«poprzedni     następny»
2007-05-09 22:54:09
Córka poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kira Gałczyńska, dziennikarka i pisarka, została laureatką tegorocznej nagrody im. bpa Ignacego Krasickiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 8 maja na zamku w Olsztynie.

Kapituła nagrody uhonorowała Kirę Gałczyńską za jej twórczość pisarską poświęconą Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu - piewcy mazurskiej krainy - oraz za najnowszą książkę „Srebrna Natalia” poświęconą matce.

Przewodniczący kapituły Waldemar Żebrowski powiedział, że nagroda została przyznana m.in. za utrwalenie śladu pobytu Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie koło Rucianego Nidy na Mazurach. W Praniu Gałczyński napisał m.in. dwa poematy - "Kronikę Olsztyńską" oraz "Niobe".
W 1980 roku Kira Gałczyńska przyjechała do Prania i spędziła tu kolejne 17 lat. W Praniu utworzyła muzeum imienia swego ojca, gdzie - według jej własnych słów - występowała jako kustosz do 1997 roku w roli ożywionego eksponatu. Laureatka dziękując za wyróżnienie zaznaczyła, że ilekroć spotyka się z tak miłymi wyrazami aprobaty, to wie, że jest to przede wszystkim wyraz uznania dla jej ojca i matki Natalii. Przypomniała, że na Mazurach Gałczyński zawsze szukał ukojenia, wiele im zawdzięczał i pisanie właśnie w leśniczówce przychodziło mu nadzwyczaj łatwo.

Kira Gałczyńska urodziła się w 1936 roku w Wilnie, wkrótce rodzina Gałczyńskich przeniosła się do Anina koło Warszawy. W 1956 roku ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie przez 30 lat pracował jako dziennikarka w "Kurierze Polskim", "Trybunie Ludu", "Rzeczpospolitej" i "Kontrastach". Wspomnienia o swoim ojcu zawarła w książkach "Konstanty syn Konstantego" (1983 r.) i "Zielony Konstanty" (2000 r.). W 2006 roku ukazała się książka "Srebrna Natalia" o matce Kiry Gałczyńskiej.

Nagroda im. bpa Ignacego Krasickiego jest przyznawana od 1987 roku. Wśród dotychczasowych jej laureatów są pisarz Henryk Syska, artysta Hieronim Skurpski oraz niemiecka dziennikarka i wydawca "Die Zeit" hrabina Marion Doenhoff.

Źródło: www.ksiazka.net.pl
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów