11-15 V: Warszawa czyta Springera

«poprzedni     następny»
2016-04-21 12:30:20
news - 11-15 V: Warszawa czyta Springera

Bohaterką czwartej edycji akcji "Warszawa Czyta" będzie książka Filipa Springera 13 pięter. To ten „kryminał mieszkaniowy” - jak 13 pięter określił Grzegorz Piątek - stanie się punktem wyjścia szeregu wydarzeń, na które organizatorzy zaproszą warszawiaków i warszawianki w dniach 11-15 maja.

 

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się też odsłona akcji dla niedorosłych czytelników i czytelniczek - "Mała Warszawa Czyta" przygotowana przez Polską Sekcję IBBY. Jej bohaterką będzie książka korespondująca tematycznie z 13 piętrami - Kawalerka Weroniki Przybylskiej.

 

Dlaczego właśnie 13 pięter? Bo każdy musi mieć dom, a tam, gdzie to stwierdzenie przestaje być oczywiste, rodzi się dramat. Książka Filipa Springera to książka-studnia, książka-zwierciadło – każdy, kto po nią sięgnie, usłyszy echo własnych problemów, nawet jeśli początkowo podchodził do niej z pewną dozą nieufności – czy reportaż o mieszkalnictwie może w ogóle budzić jakieś emocje? Tak, bo polityka mieszkaniowa dotyka każdego i boleśnie wpływa na kształt społeczeństwa, w którym żyjemy.

 

13 pięter jest w odwzorowywaniu naszej mieszkaniowej gehenny bezlitosne. To po części reportaż historyczny, a po części współczesny reportaż społeczny. Springer serwuje nam obrazki z przedwojennej Warszawy, lecz nie zaglądamy na wymuskane salony, a do schronisk, noclegowni i baraków, patrzymy na skalę zaniechań i nieudolności na polu budownictwa mieszkalnego, które prowadzą do wielu pojedynczych tragedii i przyczyniają się do poszerzania rubryk kryminalnych w gazetach. A potem przenosi nas do współczesnej Polski, w której sytuacja mieszkaniowa wcale nie jest znacząco lepsza: samowolki deweloperów, łamanie praw lokatorów, zawirowania na rynku kredytów – i ta sama nieudolność państwa, które nie potrafi pomóc swoim obywatelom w zaspokojeniu podstawowej potrzeby życiowej.

 

W Warszawie ten temat rezonuje wyjątkowo mocno. To tutaj powstała Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, najambitniejsza przedwojenna próba poradzenia sobie z głodem mieszkaniowym i stworzenia osiedla mieszkalnego nowego typu. To miasto było też świadkiem spektakularnej porażki, jaką okazało się osiedle „Zdobycz Robotnicza”. To mieszkańcom i mieszkankom Warszawy daje się dziś we znaki problem dzikiej reprywatyzacji. To tutaj 5 lat temu została zamordowana działaczka lokatorska Jolanta Brzeska, a sprawcy jej śmierci nadal pozostają bezkarni.

 

Dlatego to wokół 13 pięter osadzona zostanie tegoroczna edycja "Warszawa Czyta". Nie zapominajmy, że miasto to my i nasze domy, a zatem też nasze kredyty, długi i lęki przed utratą stabilizacji. To nasze marzenia o przyszłości, które rozbijają się o niepewność jutra. Zapraszamy do dyskusji – o domach wyobrażonych i utraconych, o takich, które chcielibyśmy mieć na własność, i takich, z których najchętniej byśmy uciekli. Takich, do których wygodnie się dojeżdża, i takich, do których niechętnie się wraca. Takich, których już nie ma, a za którymi się tęskni. Takich, w których nie trzeba trzymać budzika, bo poranną pobudkę gwarantuje cienka ściana i budzik sąsiada albo szum ruchliwej ulicy pod oknem. Takich, które tworzą miasto, w jakim chcemy żyć.

 

Z 13 piętrami znakomicie koresponduje Kawalerka Weroniki Przybylskiej. Ta książka jest tak malutka, że ledwo mieści się w niej Pan Józef. Mężczyzna jest kawalerem i dokucza mu samotność. Niestety, w jego tycim mieszkaniu nie ma miejsca na najmniejsze zwierzę, a co dopiero na drugiego człowieka... Co to znaczy "dom"? Czy tworzą go cztery ściany? A może dom to ludzie, których kochamy, z którymi się przyjaźnimy? To ważny temat do rozmowy także z dziećmi. Blok Mała Warszawa Czyta przygotowuje Polska Sekcja IBBY.

 


Spraw, by Warszawa czytała!

 

WARSZAWA CZYTA byłaby niemożliwa bez oddolnego wsparcia. W tym roku potrzebnych jest min. 5000 zł. Na portalu pomagam.pl trwa zbiórka na tegoroczną akcję. Gorąco zachęcamy do wsparcia! W podziękowaniu przewidziano prezenty, np. torby płócienne z grafiką Warszawa Czyta 2016.

 

Tutaj można dorzucić się do akcji: http://pomagam.pl/warszawaczyta2016


 

 

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Takie akcje mi się podobają. Może przyszli czytelnicy zobaczą ,że czytanie jest naprawdę fajne.
2016-04-26 13:55:52
martucha180 Linia koment Chętnie bym posłuchała.
2016-04-21 13:13:33
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów