29 V: Sława Przybylska w Toruniu

«poprzedni     następny»
2015-05-25 11:43:27
news - 29 V: Sława Przybylska w Toruniu

W piątek, 29 maja Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na spotkanie z wyjątkową artystką - Sławą Przybylską.

 

Piosenkarka jest jedną z 12 bohaterek książki Kobieta metamuzyczna". To zbiór wywiadów, które Artur Cieślar przeprowadził z gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Jego rozmówczyniami są m.in.: Grażyna Auguścik, Ania Dąbrowska, Urszula Dudziak, Katarzyna Nosowska, Magda Umer i pochodząca z Torunia Jadwiga Rappé. W gronie odpytywanych pań znalazły się także muzyczne ekspertki: Maria Szabłowska i Elżbieta Zapendowska.

 

Kobiety "metamuzyczne" opowiadają dziennikarzowi o niełatwych wyborach życiowych i artystycznych, którym często towarzyszyły głęboko skrywane lęki i obawy. Mówią o wielkiej pasji, jaką jest dla nich muzyka i o konsekwencji w spełnianiu marzeń. Dzielą się swoimi przemyśleniami na temat sensu życia i sztuki. Niezwykle szczerym i zajmującym rozmówcą jest tutaj Sława Przybylska. I trudno się temu dziwić - artystka ma o czym opowiadać. Debiutowała w 1957 roku. Już kilkanaście miesięcy później wielką popularność przyniosła jej piosenka "Pamiętasz była jesień", którą wykonała w filmie "Pożegnania" Wojciecha Jerzego Hasa. To jej największy, choć nie jedyny przebój. Inne to m.in. „Nie kochać w taką noc to grzech” i „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. 

 

Artystka w rozmowie z Arturem Cieślarem wspomina nie tylko lata spędzone na scenie, sięga znacznie głębiej - do dzieciństwa i wczesnych lat młodości. W sposób niezwykle otwarty opowiada o duchowych poszukiwaniach i znaczeniu piękna w życiu człowieka. Przyznaje, że wierzy w siłę modlitwy, która jest dla niej formą medytacji. Mówi o fascynacji muzyką żydowską. Zdradza, jak radzi sobie z przemijaniem: - Każdy dzień powinien być dziełem sztuki - mówi. - Trzeba się starać, aby przeżyć dzień pięknie, a wtedy to przemijanie stanie się niezauważalne.

 

Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 rozpocznie się o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny

 

fot. archiwum Artura Cieślara

 

Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1477876819169199/

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment To jest miłe, gdy się chce spotkać z sympatyczną piosenkarką.
2015-05-29 01:20:14
azetka79 Linia koment to piękny wieczór się zapowiada
2015-05-25 11:56:33
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów