Polska w czołówce światowego rankingu bibliotek

Data: 2016-03-11 19:11:53 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Polska w czołówce światowego rankingu bibliotek

Zgodnie z najnowszymi badaniami, najbardziej "oczytanym" narodem świata są Finowie. W badaniu Polska znalazła się w czołówce jako piąty kraj z największą liczbą bibliotek na świecie. To cieszy - szczególnie w kontekście fatalnych wyników badań czytelnictwa w Polsce w 2015 roku, przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. Pytanie, czy nie jest tak, że mamy sporo dobrze wyposażonych bibliotek, tylko po prostu Polacy nie chcą z nich korzystać? 

 

Znakomity wynik Finlandii nie może dziwić. Mogący poszczycić się znakomitym systemem szkolnictwa kraj wypadł znakomicie w badaniu przeprowadzonym przez Johna Millera z Uniwersytetu Stanowego Central Connecticut w New Britain. W badaniu wzięto pod uwagę wyniki osiągane w specjalnych testach umiejętności związanych z literaturą, a także "współczynniki zachowań literackich", które obejmowały takie aspekty, jak liczbę bibliotek i gazet, długość okresu szkolnego czy dostępność komputerów w poszczególnych krajach. 

 

Ranking "najbardziej oczytanych krajów świata" ma odzwierciedlać występujące w danym kraju "zachowania związane z literaturą" i wspierające je zasoby. Uwzględnia on dane z 200 krajów. Kraje skandynawskie zajmują czołowe pozycje w rankingu.

 

Czołowa piątka najbardziej oczytanych krajów świata przedstawia się następująco: 

1. Finlandia

2. Norwegia

3. Islandia

4. Dania

5. Szwecja 

 

Stany Zjednoczone zajmują w rankingu wysoką, siódmą pozycję, Kanada jest jedenasta, Francja - dwunasta, Wielka Brytania - dopiero 17. Polska zajmuje dwudzieste miejsce, zaś ranking zamykają Tajlandia, Indonezja i Botswana, która zajmuje 61 miejsce. 

 

- Zachowania związane z literaturą należy kształtować, są one bowiem kluczowe dla narodów i jednostek, pragnących odnieść sukces w przyszłości - w świecie ekonomii opartej na wiedzy - powiedział koordynujący prace badaczy John Miller. 

 

Co ciekawe, badanie wskazuje, że nie ma wyraźnej relacji między liczbą lat, w których dzieci objęte są obowiązkiem szkolnym czy nakładów na edukację a wynikami wszelkiego rodzaju testów edukacyjnych. Kraje z czołowej piątki rankingu swą dobrą pozycję zawdzięczać mają temu, że w kulturze skandynawskiej czytanie po prostu się ceni. Kluczowe jest także wpajanie najmłodszym, że czytanie jest nie tylko zajęciem rozwijającym, ale - może przede wszystkim - stanowi świetną rozrywkę. 

 

Nas cieszyć mogą wyniki rankingu dotyczącego bibliotek. Tu wzięto pod uwagę zarówno liczbę bibliotek w danym kraju, jak i liczbę książek w nich dostępnych, a Polska znalazła się na wysokiej, piątej pozycji. W specjalnym raporcie badacze wskazali również na zmieniającą się rolę bibliotek we współczesnym świecie oraz ich znaczenie w krzewieniu czytelnictwa. 

 

Ranking dotyczący bibliotek:

1 Estonia

2 Łotwa

3 Norwegia

4 Islandia

5 Polska

 

źródło: http://www.ccsu.edu/wmln/rank.html

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje