"Historia magii w Ameryce Północnej" - nowe opowieści ze świata Harry'ego Pottera

«poprzedni     następny»
2016-03-12 20:19:21
news - "Historia magii w Ameryce Północnej" - nowe opowieści ze świata Harry

Chociaż trudno w to uwierzyć, JK Rowling napisała swą bestsellerową serię opowiadającą o przygodach Harry'ego Pottera już ponad dwadzieścia lat temu! Teraz mamy okazję powrócić do stworzonego przez nią świata - Rowling opisuje bowiem mało znane dotąd zakątki i fragmenty historii magicznego świata w nowych opowieściach, zamieszczonych w ubiegłym tygodniu serwisie Pottermore.

 

"Historia Magii w Ameryce Północnej" - jak tytuł cyklu wskazuje - opisuje magiczne aspekty historii tego kontynentu. Pierwsza część cyklu imituje pod względem formalnym wyciąg z przystępnie napisanej rozprawy akademickiej i opowiada o okresie XIV-XVII wieku. Druga poświęcona jest okresowi późniejszemu, trzecia - tak zwanemu "Prawu Rappaport", a ostatnia jak na razie - latom dwudziestym XX wieku. Rowling opisuje, jak czarodzieje porozumiewali się z mieszkańcami Ameryki Północnej, zanim jeszcze kontynent został zasiedlony przez Mugoli (tu nazywanych No-Majami). Dowiadujemy się z tej historii, że czarodzieje z różnych kontynentów kontaktowali się ze sobą już od średniowiecza, a w Stanach obdarzeni magicznymi umiejętnościami nie tylko nie ukrywali ich przed Mugolami, ale wręcz byli cenieni w społecznościach, w których żyli, ze względu na umiejętności w zakresie leczenia czy polowania. Dowiadujemy się też więcej o tym, jak ów stan rzeczy uległ zmianie i czarodzieje jeszcze mocniej ukryli się przed Mugolami niż w innych zakątkach świata.  

 

Autorka nawiązuje też do wątków czy koncepcji zaprezentowanych we wcześniejszych książkach, pisząc o animatorzy - czarodziejach i czarownicach, którzy potrafili przemieniać się w zwierzęta. Rowling odwołuje się do istniejącego wśród Indian z plemienia Nawaho mitu, zgodnie z którym niektórzy ludzie posiedli umiejętność zmieniania się w zwierzęta nocą w wyniku zamordowania członka swojej rodziny. Tymczasem w świecie, który opisuje Rowling, animagowie nie musieli dokonywać zbrodni, by zyskać swe moce, ale najczęściej wykorzystywali wrodzone umiejętności magiczne, by służyć plemieniu. Opowieści w rodzaju tych krążących wśród Nawaho były raczej efektem plotek rozsiewanych przez mugolskich lekarzy, którzy czasem udawali, że posiadają magiczne umiejętności i bali się konfrontacji z prawdziwymi czarodziejami. Indiańscy magowie mieli też być zdecydowanie lepsi w tworzeniu eliksirów niż Europejczycy, nie używali za to różdżek. Efektem były ich problemy z rzucaniem uroków i transmutacją - te czary bez użycia różdżek są wyjątkowo trudne.

 

 

Opowiadania publikowane przez Rowling związane są z nadchodzącą premierą pierwszego filmu z trylogii "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć". Akcja filmów rozgrywać się będzie w latach dwudziestych XX wieku w Nowym Jorku, 70 lat przed rozpoczęciem akcji książek o przygodach Harry'ego Pottera. Filmy opowiadać będą o Newcie Skamandrze, ekspercie w kwestii magicznych stworzeń, autorze podręcznika, z którego Potter korzystał na pierwszym roku nauki w Hogwarcie. Premiera pierwszego z filmów z Eddiem Redmaynem w roli głównej już w listopadzie. Miłośnicy przygód nastoletniego czarodzieja w tym roku zresztą będą mieli więcej powodów do radości - z pewnością nie ominą także premiery książki "Harry Potter nad the Cursed Child" ("Harry Potter i przeklęte dziecko"), zawierającej tekst sztuki teatralnej, której premiera będzie miała miejsce jeszcze w tym roku. By podtrzymać zainteresowanie fanów Rowling z pewnością opublikuje w tym roku jeszcze niejedno opowiadanie - zaglądajcie więc na Pottermore.com. I - koniecznie - ćwiczcie angielski!

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Dla miłośników świata magii książka będzie idealnym strzałem w 10.
2016-03-15 00:24:41
martucha180 Linia koment Coś dla mojej siostrzenicy.
2016-03-13 09:33:53
Natawki Linia koment Och nie mogę się wprost doczekać!
2016-03-12 20:28:18
violabu Linia koment Zapowiada się ciekawie!
2016-03-12 20:25:28
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów