Finaliści konkursu "Przecinek i Kropka"

«poprzedni     następny»
2016-03-29 18:16:32
news - Finaliści konkursu "Przecinek i Kropka"

Ponad sto książek dla dzieci walczyło o nominację do nagrody „Przecinek i Kropka”. Jury wybrało pięć najlepszych. Decyzja o tym, kto zdobędzie najbardziej prestiżowy i jeden z najstarszych w Polsce laurów w kategorii literatury dla najmłodszych należy teraz do czytelników. 

 

„Przecinek i Kropka” to organizowany przez Empik konkurs, w którym liczy się wszystko, co w książkach dla dzieci najważniejsze – jakość literacka, dbałość o ilustracje, innowacyjność i wartość edukacyjna. W tym roku jury doceniło pozycje: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Królik i Chopin, Pszczoły, Królewna i Pod wodą/Pod ziemią. Kolejny ruch należy do czytelników – od 23 marca do 5 kwietnia można głosować na najlepszy tytuł na stronie internetowej przecinekikropka.pl. Zwycięzcę konkursu poznamy 23 kwietnia na gali, która odbędzie się podczas czwartej edycji Festiwalu Książki Dziecięcej Tere-Fere. Nagrodę wręczy ambasadorka „Przecinka i Kropki” – aktorka i mama Magdalena Różczka. 

 

Wśród nominowanych za 2015 rok książek znalazły się dwa niezwykłe albumy: Pszczoły (Wydawnictwo Dwie Siostry) Wojciecha Gratkowskiego z ilustracjami Piotra Sochy o owadach, bez których świat nie mógłby istnieć oraz Pod wodą/Pod ziemią (Wydawnictwo Dwie Siostry) Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Autorzy docenieni na międzynarodowej arenie za Mapy, tym razem prowadzą małego czytelnika w głąb planety. O ważnych sprawach dyskutują bohaterowie Królewny (Wydawnictwo Bajka). Postaci wymyślone przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel i narysowane przez Mariannę Oklejak próbują zdefiniować pojęcia, takie jak szczęście czy samotność, o których trudno rozmawia się nawet dorosłym. Królik i Chopin (Wydawnictwo Rea) portugalskiego pisarza Miguela Sousa Taveresa to opowieść, w której królik odkrywając świat flory i fauny, poznaje jeden z najwspanialszych wynalazków człowieka – muzykę. Zwierzę zaprzyjaźnia się z genialnym kompozytorem, co owocuje powstaniem specjalnego utworu. Finałową piątkę zamyka książka, która – jak wskazuje tytuł – opowiada Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (Wydawnictwo Poradnia K) narysowanych przez Daniela de Latoura. Justyna Bednarek odkrywa w niej tajemniczy świat rozparowanych i zaginionych skarpet.

 

Selekcji dokonało grono znawców literatury dla najmłodszych: Dorota Koman – dziennikarka i prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri”, Ewa Gruda – dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, Ewa Świerżewska – tłumacz i redaktor naczelna portalu Qlturka.pl oraz psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska. Inicjatorem i organizatorem konkursu „Przecinek i Kropka” jest sieć salonów Empik. 

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Moje gratulacje dla zwycięzców.
2016-03-30 19:32:51
martucha180 Linia koment Trudny wybór, ale sie udało.
2016-03-29 20:18:51
dayna15 Linia koment gratulacje :)
2016-03-29 18:24:15
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów